Zjistilo se, jak se dají na energiích ušetřit obrovské peníze. Musíte ale jednat rychle. Kdo to neudělá, přijde až o 5 000 Kč

Lámete si hlavu nad tím, jak ušetřit na drahých energiích? Pak pro vás možná máme řešení. Není ale pro každého.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

V souvislosti s energiemi se v poslední době mluví především o jejich zdražování. Jak informovaly Události247, důvodem je jak zvýšení regulované složky ceny elektřiny, tak znovuzavedení poplatku za obnovitelné zdroje. Už méně se ale mluví o tom, že na energiích lze chytrými kroky také ušetřit. A to obrovské peníze. Zjistěte, jak na to.

Ušetřit na energiích tisíce korun můžete i vy

Klíčem je mít výhodnou smlouvu s dodavatelem. Mnohé domácnosti mají klasickou smlouvu na dobu neurčitou či s několikaletým fixačním obdobím. Jak ale píše web Novinky, podle všeho se aktuálně nejvíc vyplatí smlouvy s měsíčními fixacemi. Pokud však o tento typ smlouvy máte zájem i vy, jednejte rychle. Jinak budete každý měsíc prodělávat nemalé peníze a ročně přijdete klidně i o několik tisíc korun.

Ceny elektřiny 2024: Nedoplatíme se. Kdo si nenašetří dostatek peněz, ten bude klepat kosu

V čem je tento model v dnešní době výhodný? Především v tom, že umožňuje flexibilní reakci na aktuální ceny na energetických burzách. To může přinést úsporu ve výši až několika tisíců korun ročně v porovnání s tradičními smlouvami. Například domácnost s průměrnou spotřebou 3 tisíce kilowatthodin ročně by díky měsíční fixaci u společnosti ČEZ mohla ušetřit klidně i 5 tisíc korun ročně, píše dále web Novinky. A to už se opravdu vyplatí.

Vše má svá rizika

Ačkoli popsané krátkodobé fixace nabízí lákavou možnost, jak na energiích ušetřit, má i svá rizika. Zejména je důležité mít na paměti, že ceny u měsíčních fixací se mohou rychle měnit, a proto je potřeba je pravidelně sledovat. Pro ty, kteří mají rádi stabilitu a jistotu a vývoj na trhu s energiemi příliš nesledují tak tento produkt nemusí být vhodný.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Krátkodobé fixace nejsou pro každého. Vhodné jsou pro ty, kteří se o vývoj cen energií aktivně zajímají

Naopak lidé, kteří se o energetickou burzu zajímají a nebojí se rizika mohou být s krátkodobými fixacemi velmi spokojení. Je to dobrý produkt pro poučené zákazníky, kteří budou sledovat oznámení dodavatele. Pro typického odběratele, který nerad řeší vývoj cen energií a má rád klid, je vhodnější smlouva na dobu neurčitou anebo třeba roční fixace,“ shrnul pro server Novinky analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Máte s dodavatelem energií smlouvu na dobu neurčitou, nebo využíváte fixace? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články