Přes 1 milionu Čechů hrozí, že nebudou mít kde bydlet. Týká se to i vás?

Neustálé zdražování se promítá do životů Čechů každý den. Teď navíc některým hrozí, že se svými rodinami nebudou mít střechu nad hlavou.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V době vysoké inflace musí velká část českých domácností šetřit. U mnohých úspory spočívají nejen v šetření energiemi, ale také třeba v nákupech levnějších potravin. I přesto mají ale někteří problém vyjít s penězi, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Pro spoustu lidí je jediným způsobem, jak si pořídit vlastní bydlení hypotéka. Informovali jsme také, že v poslední době se však tento finanční nástroj stává pro velkou část lidí nedosažitelným.

Bytů je málo, obce pomoci nedokážou

Více než desetinu obyvatel Česka, tedy přes milion, může postihnout nedostupnost bydlení. Jak píše web SeznamZprávy, stát proto hledá řešení v bytových fondech obcí a měst. Tempo jejich rozšiřování ale problém v dohledné době nezlepší. Svůj bytový fond považuje za nedostatečný 69 procent dotázaných českých obcí, píše web České noviny. Téměř tři čtvrtiny z nich by ho chtěly rozšiřovat nebo rekonstruovat. 

Máte hypotéku? Stát se rozhodl, že si připlatíte až desítky tisíc korun

Stavět chtějí převážně větší obce, které už nějaký bytový fond mají. U těch menších je zájem nižší. Vyplývá to z průzkumu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) vytvořeném ve spolupráci se Svazem měst a obcí, který resort zveřejnil na svých webových stránkách. Průzkumu se zúčastnilo 242 obcí a městských částí, které dohromady vlastní téměř 150 tisíc bytů. Celkově je v Česku 6249 obcí a měst. 

Bydlení je problémem spousty Čechů

Velkým problémem je však také velká drahota. Některé rodiny s nižšími příjmy své bydlení nezvládají financovat a hrozí jim, že skončí i se svými dětmi na ulici. Pomoci může i příspěvek na bydlení, který například v červnu čerpalo 267 370 domácností. Jak upozorňuje web Lidovky, jde o historický rekord. Důvodem podle odborníků mohou být vysoké náklady na bydlení, tenčící se úspory i větší informovanost veřejnosti o možnostech sociálních dávek.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
Ceny bytů a domů v Česku v posledních letech letěly raketově nahoru

O příspěvek na bydlení však stále nežádají všichni ti, kteří by na něj měli nárok. V tomto případě jde podle Lidovek až o 800 tisíc domácností s nižšími příjmy. „Mám na tento příspěvek taky nárok, ale pořád jsem to odkládala kvůli papírování a tak. Nakonec jsem si požádala a vyplatili mi ho dokonce i zpětně, takže mi to moc pomohlo. Jsem sama se třemi dětmi a i když pracuji, tak mi peníze každý měsíc vyšly taktak,“ řekla Událostem247 paní Pavla z Třebíče.

Co si o celé situaci myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články