Přes 300 000 Čechů letos přijde o svůj řidičský průkaz. Neudělají s tím nic

Věděli jste, že pokud vás policie přistihne pří řízení s propadlým řidičským průkazem, můžete dostat několikatisícovou pokutu?

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Ministerstvo dopravy upozorňuje, že letos je třeba vyměnit více než 360 tisíc řidičských průkazů. Jak od nás víte, nejvíce jich je ve Středočeském, 50 850, a nejméně v Karlovarském kraji, 9 506. O nový řidičák je možné požádat buď přímo na úřadě, nebo přes Portál dopravy. Je možné se přihlásit pomocí své bankovní identity, identity občana, mobilním klíčem eGovernmentu nebo pomocí eObčanky.

Řidičský průkaz už nemusíte mít u sebe

Díky digitalizaci u sebe nově řidiči nemusí mít řidičák a dokonce ani technický průkaz. Víte od nás, že tyto doklady se tak zařadily po bok zelené karty, kterou už šoféři řadu měsíců nemusí mít fyzicky u sebe. Pokud ale jedete do zahraničí, tam tato úleva neplatí. V tomto případě musíte mít ze zákona zelenou kartu vytištěnou u sebe. Nově tedy motoristé při policejní kontrole předloží pouze občanský průkaz nebo jiný průkaz totožnosti, třeba cestovní pas.

Statisíce Čechů letos přijdou o řidičský průkaz. Neudělají s tím vůbec nic. Dotkne se to i vás?

Všechny doklady však samozřejmě musí být platné. Elektronicky i fyzicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu jak ve lhůtě standardní, tedy do 20 dní bez poplatku, tak ale i ve lhůtě kratší, tedy do 5 pracovních dnů. Tento úkon je zpoplatněn částkou 700 korun, upozorňuje web AutoŽivě. Pokud žádáte elektronicky, k úhradě tohoto správního poplatku dojde až v okamžiku vyzvednutí nového dokladu, takže nemusíte nic platit dopředu.

Udělejte si poznámku do kalendáře

Podle ministra dopravy Martina Kupky řidičům doporučuje, aby si nové doklady zařídili online. Podle něj je to jednodušší a řidičům to může výrazně ušetřit čas. Pokud se však online vyřizování bojíte, případně prostě nechcete, i nadále je samozřejmě možné o nový průkaz požádat fyzicky přímo na úřadě.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Vyřídit si nový řidičák lze i online

Abyste předešli tomu, že vám doklad projde a vy si toho ani nevšimnete, je dobré udělat si třeba poznámku do mobilu nebo doma do kalendáře. Nejdříve je možné o nový řidičák požádat 90 dnů před skončením platnosti. „Tak přesně to se mi stalo, jezdila jsem měsíc a půl bez platného dokladu, samozřejmě jsem o tom nevěděla. Pak jsme si ale doma z legrace ukazovali, jaké fotky máme na dokladech a díky tomu jsem na to přišla,“ říká k tomu Událostem247 paní Markéta z pražských Dejvic.

Hlídáte si platnost svých dokladů? Podělte se o to s námi dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články