Majitelé řidičských průkazů, pozor: V roce 2024 platí nové pravidlo. Kdo ho nebude znát, ten na to tvrdě doplatí

Prezident republiky Petr Pavel se postaral o dopravní revoluci, když loni v srpnu podepsal novelu zákona o silničním provozu, která přináší spoustu novinek.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Každý řidič motorového vozidla u sebe ještě nedávno musel při jízdě mít řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla, jak jsme na Událostech247 psali nedávno. Za zapomenutý řidičák mohla policie na místě uložit pokutu až 2000 korun, ve správním řízení pak až 2500. Od 1. ledna 2024 však nastala velká změna.

Do ciziny pouze s průkazem

Nově u sebe řidiči nemusí mít řidičák a dokonce ani technický průkaz. Tyto doklady se tak zařadily po bok zelené karty, kterou už šoféři řadu měsíců nemusí mít fyzicky u sebe. Musí však být samozřejmě platné. Pokud ale jedete do zahraničí, tam tato úleva neplatí. V tomto případě musíte mít ze zákona zelenou kartu vytištěnou u sebe. Nově tedy motoristé při policejní kontrole předloží pouze občanský průkaz nebo jiný průkaz totožnosti, třeba cestovní pas, jak píše web Finance.

Velké změny pro majitele řidičských průkazů jsou za rohem: Zjistili jsme, co se chystá

Díky identifikačním údajům v něm uvedeným si hlídka sama digitálním přístupem zjistí potřebná data ze systému. Stejné pravidlo také platí pro malý technický průkaz. Důležité je myslet na to, že nové podmínky jsou platné pouze na území České republiky. Pokud vyjedete do zahraničí, stále se budete muset prokazovat kromě občanského průkazu i řidičákem nebo techničákem, jinak byste mohli mít velké problémy. Kompatibilita databáze policistů v zahraničí s českou databází zatím není zajištěna.

Pokuta až 50 tisíc korun

Chápu, že doba jde dopředu a všechno se digitalizuje, ale za mě je lepší mít u sebe klasickou kartičku pro všechny případy. Není to přece nic, co by mi nějak zavazelo,“ řekl Událostem247 pan Mirek s tím, že on je ještě „ze staré školy.“ Řidiči by však rozhodně neměli zapomínat také na platnost svého řidičského průkazu. Pokud ji mají propadlou, neměli by v takovém případě vůbec sednout za volant.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Jízda bez řidičáku se řidičům zrovna dvakrát nevyplatí

Aktuálně je možné to vyřešit přímo na úřadě, případně on-line. Žádost však musíte podat ještě dříve, než vám řidičák propadne. Pokud řidič policii předloží propadlý řidičský průkaz, jde o vážný problém. Je to z toho důvodu, že policie okamžitě zahajuje trestní stíhání pro spáchání trestného činu podle § 180d řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, popisuje web Elektrické vozy. Hrozí za to až rok vězení, zákaz činnosti, nebo peněžitý trest až 50 000 korun.

Jaký je váš názor na výše zmíněné novinky v roce 2024? Napište nám váš názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články