Statisíce Čechů letos přijdou o řidičský průkaz. Neudělají s tím vůbec nic. Dotkne se to i vás?

Své doklady si musíme nejen pečlivě hlídat, ale také je potřeba kontrolovat si, kdy nám končí jejich platnost.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Češi byli až dosud zvyklí, že všechny důležité doklady jako je občanka, kartička zdravotního pojištění nebo řidičák, musí nosit neustále u sebe. V letošním roce však v této oblasti nastaly mnohé změny. Události247 již dříve informovaly o tom, že od ledna nemusí majitelé řidičských průkazů tyto kartičky nosit fyzicky u sebe.

Digitalizace je na vzestupu

Víte od nás, že od ledna 2024 mohou Češi mít svůj občanský průkaz digitálně ve svém chytrém telefonu nebo jiném elektronickém zařízení. Tento elektronický doklad však zatím zdaleka nelze využít všude. Od poloviny ledna je možné se jím prokázat jen na některých úřadech, konkrétně jde o vybrané orgány státní správy a některé obce a kraje. Postupně se k nim však mají přidávat i další státní instituce.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Zažádat si o nový řidičák si mohou lidé i přes internet

I když budete mít doklady elektronicky, i přesto je potřeba si hlídat jejich platnost. Ministerstvo dopravy upozorňuje, že letos je třeba vyměnit více než 360 tisíc řidičských průkazů. Jak píše web TN, nejvíce jich je ve Středočeském, 50 850, a nejméně v Karlovarském kraji, 9 506. O nový řidičák je možné požádat buď přímo na úřadě, nebo přes Portál dopravy. Je možné se přihlásit pomocí své bankovní identity, identity občana, mobilním klíčem eGovernmentu nebo pomocí eObčanky.

Kde a jak o nový průkaz požádat

Elektronická žádost ušetří řidičům jednu návštěvu úřadu a urychlí celý proces díky automatickému předvyplnění formuláře včetně fotky a podpisu. Elektronicky i fyzicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu ve standardní lhůtě do 20 dní bez poplatku. Ve zkrácené lhůtě je to pak do pěti pracovních dnů za poplatek 700 korun. Při elektronické žádosti k úhradě tohoto správního poplatku dochází v okamžiku vyzvednutí nového řidičáku, píše dále TN.

Stát už vše potvrdil: Chystá se velká změna pro majitele řidičských průkazů. V lednu 2024 to všechno odstartuje

Důležité je mít na paměti, že ačkoli novela silničního zákona zrušila od 1. ledna 2024 povinnost mít řidičský průkaz na našem území vždy u sebe, nadále platí povinnost řidičů disponovat platným dokladem, což vyplývá z mezinárodních předpisů, protože řidičský průkaz je mezinárodním dokladem,“ cituje web mluvčího resortu dopravy Jana Jakovljeviče. „Platnost dokladů si hlídám, ale můj manžel jezdil půl roku s propadlým řidičákem. Naštěstí ho policisté v té době nekontrolovali,“ říká paní Jana.

Hlídáte si platnost svých dokladů? Napište nám to v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články