Varování: Přišla vám někdy tahle SMS zpráva? Její přečtení vás bude stát všechny vaše peníze

I přes opakovaná varování v dnešní době stále existuje mnoho důvěřivých lidí, kteří se stávají snadným terčem podvodníků.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Šmejdi dokážou být velmi vynalézaví a přesvědčiví a své oběti pak oberou o veškeré životní úspory. Podvodníci si dokážou získat u lidí důvěru a poté ji využívají k tomu, aby své oběti okradli. Jedná se o širokou škálu technik včetně vytváření falešných webových stránek a posílání SMS zpráv, jak jsme na Událostech247 několikrát upozornili.

Podvodníci se neštítí ničeho

O tom, že nejčastějším terčem podvodníků jsou důvěřiví senioři, vás na Událostech247 informujeme pravidelně. Podvodníci na ně vyrukují s tím, že pokud včas neudělají, co po nich chtějí, mohou přijít o všechny své úspory. Mezi oblíbený způsob těchto podvodů patří nejrůznější falešné telefonní hovory a právě SMS zprávy. Na podvodníky nedávno upozornila také Česká správa sociálního zabezpečení.

Přišla vám tahle SMS zpráva? Můžete mít vybílený účet a ani to nebudete vědět

Šmejdi podle ní vyzývají k návštěvě falešných webů, na kterých se pak snaží vylákat citlivé bankovní údaje. Své oběti kontaktují bez ohledu na to, jestli pobírají dávky sociálního zabezpečení či nikoliv. V lidech vzbudí důvěru a zašlou jim po ukončení hovoru SMS zprávu s odkazem na podvržené webové stránky. Tam je nutí k vyplnění citlivých osobních údajů včetně těch bankovních. Pak se podvodníci snadno dostanou na bankovní účet a k penězům.

Máte na poště balíček, stojí v SMS zprávě

Teď mají podvodníci další fintu, jak důvěřivé lidi napálit. Rozesílají totiž podvodné SMS zprávy, které navozují dojem, že příjemce má na poště balíček a je potřeba aktualizovat údaje. Součástí zprávy je také odkaz na webovou stránku, varuje web Chip. Vede na falešné stránky, které grafikou napodobují stánky České pošty. Autoři se z příjemců SMS zprávy snaží vylákat kontaktní údaje a především údaje o platební kartě. Na odkazy ve zprávách nikdy neklikejte a nic nevyplňujte, jinak přijdete o všechny peníze.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Podvodných SMS zpráv v posledních letech rapidně přibývá

Policie před podobnými případy varuje opakovaně a uvádí je také na svém webu. Lidé by například neměli reagovat na SMS zprávy s nabídkou soutěží, které se tváří, že je poslal operátor. Důvěřivci tak přišli o nemalé finanční částky. „Chodí mi neustále SMS a e-maily ze Zásilkovny, že tam mám něco uloženo a ať kliknu na odkaz. Vím ale, že takto se to nedělá, takže je mažu. Často také čtu o případech, kdy se lidé nechali napálit,“ popsala Událostem247 paní Amálie.

Snažili se vás někdy podvodníci oslovit pomocí SMS zprávy? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články