Opatrnost se v dnešní době vyplatí nejen na internetu, ale i při telefonování či odpovídání na některé SMS zprávy. Lidé se totiž snadno mohou stát obětmi podvodníků.
Podvodníci neustále vymýšlí nové triky, jak nic netušící lidi obrat o peníze. Lidé by měli být obezřetní nejen při brouzdání na internetu, ale i při používání telefonu. Mezi oblíbený způsob podvodníků totiž patří nejrůznější falešné telefonní hovory a zprávy. Dramatického nárůstu podvodných SMS zpráv si nedávno všimnul i v Česku rozšířený operátor O2, jak informuje web Novinky. Pokud tedy lidem přišla daná SMS zpráva, mohou mít brzy vybílený účet a ani o tom nebudou vědět.
Podvodníci se vydávají za pracovníky operátora
Nic netušícím lidem obvykle pošlou falešnou výstrahu na blížící se konec některých služeb. „Rozesílají tisíce SMS zpráv našim zákazníkům s falešným upozorněním, že jim například končí platnost SIM karty a je třeba zaplatit symbolickou částku za její prodloužení. Člověk velmi snadno získá dojem, že se nachází na skutečné O2 dobíjecí bráně,“ uvedl pro web Novinky ředitel bezpečnosti O2 Radek Šichtanc.
Podob, jež takové falešné zprávy mohou mít, je však mnoho. Nevyžádané zprávy často uživatele lákají na kliknutí na odkazy, které jsou údajně spojeny s jejich bankovními účty nebo online službami. Výjimkou nejsou ani zprávy, jež se tváří, že pochází od důvěryhodných zdrojů jako jsou banky nebo státní instituce. Místo toho, aby lidé získali nějaké výhody, jsou ale okradeni o osobní nebo finanční údaje.
Podvody často cílí na seniory
Zatímco mladá generace už jen tak nějakému podvodníkovi nenaletí, starší lidé mnohdy s moderními technologiemi nemají příliš zkušeností. Pro zloděje jsou tak snadným cílem. Výjimkou nejsou ani energošmejdi. Ti se ve velkém vyrojili zejména v době energetické krize, kdy řada lidí musela měnit dodavatele a hledala co nejlepší ceny. Mnoha Čechům tak přišly například zprávy požadující zaplatit dvacetikorunový nedoplatek za elektřinu. V případě nezaplacení pak podvodníci vyhrožovali odpojením od sítě, uvádí web Deník.
Podvody však na lidi zdaleka nečíhají jen v SMS zprávách. Setkat se s nimi lze ve velkém na sociálních sítích či různých internetových stránkách. Výjimkou pak není ani podvod v televizi. Jak informovaly Události247, před několika lety takto v přímém přenosu na svých divácích vydělávala televizní stanice Barrandov.