Lidé by si měli dávat dobrý pozor, aby nenaletěli podvodníkům. Mnohdy k tomu totiž stačí třeba jen otevření špatné SMS zprávy.
Podvodníků, kteří se snaží lidi okrást o peníze, neustále přibývá. Zatímco někteří využívají e-maily či sociální sítě, jiní se pokouší lidi nachytat třeba na prodejních platformách typu bazoš. Nejen na internetu lze však snadno narazit na podvodníky. Někteří totiž nic netušící Čechy okrádají také skrze jejich telefony pomocí hovorů nebo SMS zpráv.
Tváří se jako oficiální instituce
Jak se zdá, někteří zloději se nezastaví před ničím. Dokazuje to čerstvý případ, na který upozornil web Měšec. Podvodníci se totiž podle všeho vydávají za pracovníky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Čechům pak rozesílají nekalé zprávy, jejichž účelem je vymámit z nich peníze. Pokud tedy lidem přišla tahle SMS zpráva, rozhodně by ji neměli otevírat. Ačkoli se tváří nevinně, její přečtení a následné rozkliknutí odkazu je může stát celoživotní úspory.
Zprávy obsahují odkaz, který uživatele zavede na podvodný web. Ten pak člověka vyzve, aby si vybral banku pro přihlášení přes bankovní identitu. Ve skutečnosti je to ale lest, jejímž cílem je získat důvěrné informace včetně údajů o bankovních účtech.
„Součástí podvodné SMS může být také jméno majitele telefonu. Podvodné domény jsou postupně blokovány, přesto stále vznikají nové formy tohoto tzv. phishingu,“ uvedla pro web Měšec mluvčí úřadu Jitka Drmolová. Ve skutečnosti totiž pracovníci ČSSZ žádné takové zprávy lidem neposílají.
Nejedná se o první případ zneužití státního úřadu
Jak nedávno informovaly Události247, podvodníci se neštítili zaútočit ani na začínající živnostníky. Vytvořili totiž web, který napodoboval stránky Ministerstva průmyslu a obchodu nazvané Portál živnostenského podnikání. Po čerstvých podnikatelích následně požadovali poplatek za umístění do katalogu.
Také další úřady však bojují s podvody. Web Novinky třeba nedávno informoval o falšování webových stránek Ministerstva práce a sociálních věcí. Jiní podvodníci se pak snažili zneužít jméno Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, píše web Lupa. Lidé by si tak měli dávat velký pozor, na jaké stránky kliknou a ověřovat si i weby, které se tváří důvěryhodně. Když totiž nebudou obezřetní, snadno mohou přijít o veškeré své úspory.