Pozor: Přišla vám jedna z těchto SMS zpráv? Doslova vysají váš bankovní účet a skončíte na nule

Podvodníků snažících se okrást nic netušící lidi v posledních letech přibývá. Zaútočit mohou nejen přes internet, ale také třeba SMS zprávy.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Podvodné e-maily a SMS zprávy se bohužel staly běžnou součástí online světa. Události247 například v minulosti informovaly o falešných SMS zprávách, kdy nic netušící lidi okradli podvodníci vydávající se za falešné kurýry dopravních služeb. Naletět však snadno mohou i ti, kteří uvěří zprávě, v níž je podvodník upozorňuje na nezaplacení fiktivního dluhu. Pokud vám tedy jedna z těchto SMS zpráv přišla, měli byste si dát velký pozor. Jinak podvodníci doslova vysají váš bankovní účet a vy skončíte na nule.

Naletět může každý

Mnozí se možná ptají, jak někdo může takovým podvodům naletět. Překvapivě to však bývá velmi snadné a stát se to klidně může i vám. Příčinou není jen naivita nebo hloupost, ale často také nepozornost či nedostatečná znalost digitálního prostředí. Podvodníci navíc nemají co ztratit a oslovují tak velké množství lidí. Jak totiž píše web Měšec, obvykle internetovým zlodějům stačí „pokud se chytne jeden z tisíce podvedených a na něm získají desetitisíce korun“.

SMS zpráva, která vám vyluxuje bankovní účet. Přišla i vám? Možná lítáte v pěkném maléru

Způsobů, jak se snaží své oběti přelstít je přitom široká škála. Častá bývá třeba SMS zpráva upozorňující na to, že je potřeba zaplatit clo za balíček zaslaný ze zahraničí či daň za výhru v loterii. Setkat se lze také se zprávou „Přišla vám zásilka ze zahraničí, ale odesílatel chybně spočítal „poštovné“ a zbývá doplatit třeba 13 Kč,“ píše dále web Měšec.

Jak rozpoznat podvodné SMS zprávy?

Ačkoli mnozí podvodníci mají své techniky skutečně sofistikované, existuje několik tipů, jak mnohé z nich rozpoznat. Jedním z vodítek bývá špatná čeština. Zbystřit by člověk měl rovněž v případě, když SMS zpráva přijde z čísla s neobvyklou předvolbou.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Naletět podvodníkům může být v dnešní době překvapivě snadné

Ať už každopádně lidé nabydou podezření z jakýchkoli indicií, rozhodně by neměli nikomu posílat své citlivé osobní či bankovní údaje. Právě to je totiž cílem podvodníků, kteří mají po získání údajů snadnou cestu k vašemu účtu. Každý, komu pochybná SMS zpráva přijde, by na ni tedy neměl vůbec reagovat a raději by ji měl okamžitě smazat, radí na závěr server Měšec.

Přišla vám někdy SMS zpráva, u které jste měli podezření, že byla podvodná? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články