Přišlo se na odporné praktiky Globusu. Jen si o nich přečtěte, to je síla

Oblíbený obchodní řetězec se dostal do nebývalých problémů. Za jeho jednání mu od antimonopolního úřadu hrozí astronomická pokuta.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Globus je oblíbený obchodní řetězec spousty Čechů. Kromě výhodných nákupů zde mnozí rádi chodí třeba také za levným jídlem do místní kantýny. Jak totiž v minulosti informovaly Události247, plnohodnotný oběd zde lze pořídit i do 100 korun. Nyní by se však řetězec měl obávat, aby o své zákazníky a zejména dodavatele nepřišel. Přišlo se totiž na to, že Globus provozoval odporné praktiky. Ostatně, přečtěte si o nich sami.

Pokud se obvinění potvrdí, Globus se nedoplatí

Jednání Globusu se rozhodli prověřit pracovníci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Je zde totiž podezření z možných nekalých obchodních praktik, a především pak z přetrvávající diskriminace dodavatelů ze strany Globusu. Vedení řetězce se zatím věc rozhodlo nekomentovat. Pokuta, která společnosti za její jednání hrozí, přitom rozhodně není malá.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Globusu hrozí pokuta skutečně astronomických rozměrů

„Připomenu, že za nekalé obchodní praktiky vůči dodavatelům hrozí pokuty až do výše deset procent z obratu odběratele, který zneužívá své významné tržní síly,“ cituje web CNN Prima News mluvčího ÚOHS Martina Švandu. Deset procent pak v kontextu gigantických tržeb takovýchto společností rozhodně není malá částka. Konkrétně v případě Globusu by hrozila pokuta dosahující až astronomického čísla 2,4 miliardy korun.

Úřad takové pokuty udělil již v minulosti

V roce 2019 to například byly řetězce Billa a Penny Market ze skupiny Rewe. Ty musely zaplatit finanční sankce v celkové hodnotě 164 milionů korun za to, že požadovaly po svých dodavatelích takzvaný RGB bonus. Jedná se o „zalistovací poplatek za to, že od nich odebírají zboží“, vysvětluje web Lidovky. Ačkoli je již od roku 2016 taková praktika zakázána, řetězce poplatek účtovaly dál.

Tady v žádném případě naftu netankujte: Jednou to uděláte a můžete s autem rovnou do servisu

Jakým způsobem se vyvine situace Globusu je zatím otázka. Faktem nicméně je, že pro řetězec by nešlo o jediný skandál z poslední doby. Jak před pár měsíci psaly Události247, Globus musel na základě kontroly České obchodní inspekce zaplatit rekordní pokutu ve výši 2 milionů korun za prodej nekvalitní nafty.

Zdroj: CNN Prima News, Lidovky

Nakupujete rádi v Globusu? Napište nám o svých zkušenostech do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články