Přišlo se na to, jak nás obchodní řetězce potichu okrádají každý den o peníze. Nemluví se o tom

Falešné slevy patří mezi nekalé obchodní praktiky, které vždy využívalo velké množství internetových obchodů i kamenných prodejen.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

V praxi to vypadalo tak, že zákazník viděl produkt ve slevě, ale pokud nevěděl, že jeho původní cena je v tu danou chvíli vyšší, než byla v posledních dnech, naletěl prodejci a zboží zakoupil v domnění, že ušetřil, jak Události247 upozornily již dříve. Loni však začala platit novela zákona o ochraně spotřebitele, která měla prodejcům ztížit právě uvádění falešných slev.

Sleva byla nula korun

Ne všichni to ovšem dodržují. Informovali jsme třeba o tom, že obchodní řetězec Lidl označuje zboží v akci oranžovou cenovkou, aby to pro zákazníky bylo přehledné. Touto barvou byla například zvýrazněna cena u rýže basmati. Podle oranžové cedule byla původní cena této potraviny 39,90 a po slevě jen 34,90. Na sociálních sítích se objevil i příspěvek, na kterém je vidět, že za oranžovou cenovkou je klasická bílá a na ní je úplně stejná cena. Sleva rýže tak činila 0 procent.

10 nejčastějších podvodů v obchodech: Aspoň na jeden z nich naletí každý

iZdroj fotografie: DMCGN/ Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé po celém světě obecně mají slevy ve velké oblibě

Časté prohřešky obchodních řetězců odhalují kontroly České obchodní inspekce, která uložila ve druhém letošním čtvrtletí řetězcům za porušení zákona o ochraně spotřebitele pravomocně 56 pokut v celkové výši 5,8 milionu korun. Nejvyšší pokuty dostaly tentokrát řetězce Penny a Kaufland, jak upozornil web Novinky. Penny má sedm pokut celkem za 2,03 milionu korun a Kaufland osm pokut za 1,3 milionu. Přes milion zaplatí také Billa. Čtvrtý Lidl dostal pokuty za 600 tisíc.

Rozdíl v ceně byl 300 korun

Penny v Prostějově loni na jaře nabízel ve slevě Lentilky Orion za 39,90 s deklarovanou slevou 27 procent z ceny 54,90 doporučené výrobcem. Chyběl však údaj o nejnižší ceně výrobku ve výši 39,90, za kterou jej supermarket prodával 30 dnů před poskytnutím slevy, jak ukládá zákon. Vlastně tedy o žádnou slevu nešlo, píší dále Novinky. V Kauflandu v Karlových Varech prodávali kapsle do myčky místo za 549,90 Kč za částku 849,90. Došlo tak k rozdílu v účtování 300 Kč v neprospěch spotřebitele.

Přišlo se na to, jak nás velké obchodní řetězce každý den okrádají o spoustu peněz. Ani si toho nevšimnete

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Slevy Češi vyhledávají většinou už dopředu, než jdou nakoupit

V Bille v Tachově zase prodávali oplatky Delissa nebo čokoládové tyčinky Milena s deklarovanou slevou 47, respektive 33 procent. Uvedená vyšší předchozí cena však nebyla správná, protože ve skutečnosti byly ceny před 30 dny přesně stejné. Naopak největší hříšník minulého čtvrtletí Albert, který se kvůli uloženým pokutám obrátil na soudy ohledně pravidel výpočtu slev, tentokrát dostal pokuty jen ve výši 195 tisíc korun, doplňují Novinky. 

Co si o tom všem myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články