O tom, že když si vyrazíte na dovolenou někam do ciziny, je potřeba dodržovat jistá pravidla, jsme na Událostech247 psali několikrát.
Víte od nás třeba to, že přímořská letoviska se rozhodla myslet také na své stálé obyvatele a vyslyšela jejich kritiku směrem k turistům. Chorvatský Dubrovník jim například zakázal tahat po centru města kufry na kolečkách. Stalo se to v rámci boje proti hluku, který v noci vadí především obyvatelům historického centra města.
Za porušení hrozí pokuta přes 100 000 korun
Mezi oblíbené výletní cíle českých turistů se v posledních letech řadí také sousední Polsko. Nabízí totiž třeba spoustu historických památek, nebo čím dál oblíbenější wellness pobyty. Od letošního 17. dubna však v této zemi platí jedna důležitá novinka, o které by měl každý, kdo sem přijede, vědět. Týká se fotografování. V Polsku je totiž nově zakázáno fotit některé objekty. Jde mimo jiné o vojenská zařízení.
Zákaz se týká celkem 25 000 míst. Nesmí se fotit třeba elektrárny, polygony, ale také provinční úřady, soudy, a dokonce i mosty nebo železniční tratě, jak Události247 zjistily z informací na polském webu Polsatnews. Ten, kdo nové nařízení poruší, může dostat pokutu až 20 000 zlotých, což je v přepočtu 117 000 korun, nebo dokonce skončit v policejní cele. Soud mu pak může odebrat i vybavení, kterým byly fotografie pořízeny. Tedy mobil nebo fotoaparát.
Česká republika už takový zákaz měla a bude ho mít opět
Podobný zákaz se chystá také v České republice, a to už od července 2025. Jak se redakce Událostí247 dočetla na webu Česká justice, vyhláškou ministerstva obrany o ceduli ZÁKAZ FOTOGRAFOVÁNÍ má být zajištěna obrana České republiky, a to nepovolením zobrazování vojenských objektů, prostor a zařízení. Zákaz zavádí novela zákona o obraně ČR. Výjimky má povolovat ministerstvo obrany. Na dodržování zákazu bude dohlížet vojenská policie. Té se také rozšíří oprávnění o likvidaci nástražných systémů a munice.
Pokud by nařízení někdo porušil, pokuta bude podle návrhu až 100 000 korun. Znovuzavádění zákazu fotografování vojenských objektů komentovala už minulý rok ministryně obrany Jana Černochová. Podle ní jde o znesnadnění práce cizím špionům. Tento zákaz není v ČR zaváděn poprvé. V Československé socialistické republice byl stanoven například zákonem z roku 1971 o ochraně státního tajemství, který obsahoval v § 21 kapitolu „Zákaz fotografování a filmování“ v téměř totožném znění jako je to současné.
Jaký je váš názor na tento zákaz?

