Prodali jste někdy něco na internetu? Hrozí vám za to masivní pokuta, úřady se s vámi mazat nebudou

Prodáváte věci na internetových platformách jako je Marketplace či Aukro? Pak si dejte pozor, zda vše provádíte v souladu se zákonem.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Díky internetu je dnes prodej nejrůznějších věcí snazší než kdy dřív. Jak ostatně píše web Lidovky, obliba internetových tržišť jako je sBazar, Aukro či Marketplace mez lidmi výrazně roste. Zároveň si na tento způsob obchodování ale může posvítit finanční úřad. Pokud na internetu také prodáváte, dejte si na to pozor. Úřady se s vámi mazat nebudou a v určitých případech vám může hrozit masivní pokuta.

Stát si posvítil na internetové prodeje

Jak psaly Události247, od ledna letošního roku stát od online tržišť shromažďuje data o prodejcích a jejich tržbách. Platformy musí finančnímu úřadu sdělovat informace o všech, kteří za rok uskuteční více než 30 prodejů anebo si takto vydělají více než 2000 eur, což je v přepočtu asi 49 tisíc korun, uvádí web Kupi.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
V Česku výrazně roste podíl lidí, kteří nakupují přes internet

Důvodem zavedení zákona bylo následování evropské směrnice, která tuto věc členským státům nařizuje. Povinnost se vztahuje na různé platformy poskytující internetový prodej, tedy třeba Auro, Vinted, Marketplace nebo Airbnb. Při nesplnění pak hrotí provozovatelům mastná pokuta, která může dosahovat až 1,5 milionu korun, dodává web Kupi.

V těchto případech si při prodeji na internetu dejte pozor

Pokud spadáte do výše popsané skupiny prodejců a platforma vaše aktivity nahlásila, finanční úřad o vás ví. To však nutně neznamená, že by se pro vás tím cokoli muselo měnit. Prodeje přes online platformy jsou totiž osvobozeny od daně. „Pokud prodejce nevykonává prvky podnikatelské činnosti, daň z příjmu se na prodej movité věci nevztahuje,“ uvádí web iRozhlas. I zde ale existují výjimky.

Konkrétně třeba pokud prodáváte auto, které jste vlastnili méně než 1 rok. V takovém případě musí člověk za jeho prodej odvést daň z příjmu. Jednat se přitom může nejen o nejrůznější překupníky. „Jedním z nejtypičtějších příkladů, kdy by měli lidé příjem danit a nevědí o tom, je koupě havarovaného vozu, který nový majitel opraví a do roka jej se ziskem prodá,“ dodává web Ekonom.

Pokud jste tedy za takových okolností auto na internetu prodávali, dejte si na to pozor. Člověk, který daň neodvede a vše řádně nepřizná se může dostat do pěkných problémů. Finanční úřad mu totiž nejenže může přikázat daň doplatit, ale k tomu ještě uhradit jednorázové penále. „Pokud poplatník neobstojí při prokazování původu svého majetku, může se penále vyšplhat až na 50 procent nebo dokonce 100 procent z doměrku,“ řekl pro web Lidovky daňový poradce Michal Friedrich.

Prodáváte zboží na online tržištích? Napište nám o tom do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články