Zima klepe na dveře. Řidiči by proto neměli zapomínat na povinnou zimní výbavu.
Zákon o silničním provozu hovoří jasně. Povinnost mít zimní pneumatiky předepisuje v období od 1. listopadu do 31. března. Psali jsme na Událostech247 o tom, že v tomto období musí mít vozidlo zimní přezutí vždy, když je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza.
Jak mají vypadat zimní pneumatiky
Pokud ještě nezačalo mrazivé počasí nebo sněžení, při jízdě na letních gumách vám pokuta nehrozí. Z hlediska bezpečnosti se ovšem doporučuje přezout na zimní pneumatiky v případě, že se teploty dlouhodobě pohybují pod sedmi stupni Celsia. Při takových teplotách totiž vykazují zimní pneu lepší vlastnosti než ty letní, připomíná web E15. Zimní pneumatika by měla mít hloubku dezénu nejméně 4 mm u vozidel do hmotnosti 3,5 tuny, připomíná web Hanácké novinky. U vozidel nad 3,5 tuny by měla být hloubka dezénu nejméně 6 mm.
Tato povinnost se však nevztahuje na náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí. Pokud je u silnice umístěna dopravní značka C15a „povinná zimní výbava“, musí řidiči užít zimní pneumatiky vždy. A to bez ohledu na počasí a roční dobu, dodává web. Pokud pojedete v zimě na letních gumách, může vám hrozit pokuta ve výši až 2 000 korun. Navíc pokud budete v takovém případě účastníky nehody, všechny náklady půjdou za vámi, dodává web ČSOB.
Na co všechno by řidiči neměli zapomínat
Na kvalitu pneumatiky má vliv také její stáří. Datum, kdy byla vyrobena si můžete jednoduše ověřit přímo na jejím plášti, kde najdete kód DOT. Ten může mít až 12 znaků, z toho poslední čtyři označují datum výroby. 3020 tedy znamená, že pneumatika byla vyrobena ve třicátém týdnu roku 2020. Obecně se nedoporučuje používat pneumatiky staré 10 a více let. Samotné pláště však ztrácejí své původní fyzikální vlastnosti už po pěti až šesti letech, i kdyby nebyly použity, píše web Alza.
„Na toto si dávám pozor, protože jsem se jednou stal účastníkem dopravní nehody, při které měl druhý řidič na namrzlé silnici letní pneumatiky. Naštěstí se nám nic nestalo, ale jeho auto bylo na odpis a ještě musel zaplatit veškerou škodu,“ zavzpomínal pro Události247 řidič Jan Pečínka z Přerova. Policie proto také chystá po celé republice kontroly. V zimních měsících byste také neměli zapomínat na škrabku na led, rozmrazovač zámků, smetáček a rukavice. V případě nouze se v autě mohou hodit i startovací kabely a baterka.