Špatné otevírání dveří u automobilu může skončit nehodou. Pokud k něčemu takovému skutečně dojde, pak na vás čeká pokuta až 30 000 Kč.
Už jste někdy slyšeli o holandském chvatu? Je známý především mezi řidiči, a pokud ho neumíte, rozhodně byste se ho měli naučit. Jinak totiž můžete dostat pokutu. Jde přitom o naprosto obyčejný pohyb, který však může zachránit spoustu životů a výrazně přispět k bezpečnosti na silnicích. V neposlední řadě vám také ušetří spoustu peněz. Kdo ho totiž nebude umět, může si od policie vysloužit podle webu AutoŽivě pokutu až 30 000 Kč.
Řidiči se učí holandský chvat
Možná jste o tomto postupu už slyšeli, možná ne, ale jeho význam nelze podceňovat. Spočívá v tom, že při vystupování z auta použijete ke dveřím vzdálenější ruku – řidič pravou, spolujezdec levou. Tento pohyb vás přirozeně přiměje otočit tělo dozadu a zkontrolovat situaci za vozidlem, například projíždějícího cyklistu. Proč je tento zvyk tak důležitý?
Představte si situaci: zastavíte, otevřete dveře bez ohlédnutí a náhle se objeví cyklista. Takové kolize často končí těžkými zraněními, někdy i tragicky. Nejde přitom o výjimečnou situaci, děje se to velmi často. Jen v Británii je podobných případů každý rok zaznamenáno přes 500 a většina zraněných cyklistů pak končí v nemocnici. Právě proto existuje holandský chvat, který podobným nehodám dokáže zabránit. Ve Velké Británii je dokonce jeho používání povinné a řidič, který ho nebude používat a způsobí nehodu, si může odnést pokutu až 30 000 Kč.
Zvyk, který zachraňuje životy
Naučit se holandský chvat je naprosto jednoduché. Stačí jakožto řidič otevírat dveře svou pravou rukou, což vás automaticky donutí otočit se zády, a díky tomu získáte možnost ohlédnout se za sebe. Nemůže se tak stát, že byste za sebou neviděli přijíždějícího cyklistu. I když české zákony přímo nevyžadují používání holandského chvatu, řidiči i spolujezdci mají povinnost dbát na to, aby při vystupování nikoho neohrozili.
V případě nehody je odpovědnost na nich, včetně finančních a zdravotních následků pro zraněné. Nezapomínejte na to, že na silnicích jde o spolupráci všech účastníků provozu. Cyklisté mohou jezdit s větším odstupem od zaparkovaných aut a být připraveni reagovat, zatímco řidiči a spolujezdci by měli věnovat pozornost svému okolí. Tento jednoduchý návyk může výrazně přispět k bezpečnějšímu sdílení silnic.