Spousta řidičů tato světla používá špatně, aniž by o tom vůbec věděla. Může jim za to přitom hrozit sankce od policie. A to až v řádu několika tisíců korun.
Blinkry – zatímco někteří řidiči je využívají skutečně důsledně, jiní na ně často zapomínají. Někteří možná ani neví, jak je správně používat. Jiní pak mají za to, že jejich používání není nijak důležité a nic jim nehrozí, pokud je zapínat nebudou. To ale není pravda. Tato světla jsou řidiči povinni používat ze zákona. Těm, kteří to nebudou respektovat, pak hrozí finanční sankce.
Používat blinkry řidičům nařizuje zákon
Jak již dříve psal web Deník, takzvaný silniční zákon vyjmenovává hned několik situací, kdy řidiči blinkry musí použít. Jedná se nejen o objíždějí jiného auta, cyklisty či nějaké překážky, ale také třeba o přejíždění mezi pruhy, odbočování na křižovatkách nebo vyjíždění z kruhového objezdu.
Ti, kteří by pak blinkry nepoužívali, za to mohou dostat pokutu. Jak dále uvádí server Deník, jedná se totiž o porušení pravidla změny jízdního pruhu, objíždění nebo třeba předjíždění. A za tento přestupek hrozí motoristům na místě pokuta 1 500 korun, ve správním řízení pak dokonce 2 tisíce a 5 tisíc korun.
Řidiči se dopouští i dalších chyb
Zásadní je také načasování spuštění těchto světel. Řidiči by blinkry neměli zapínat ani příliš brzy, ale ani pozdě. V obou případech to pro ostatní účastníky provozu může být matoucí. Následkem toho mohou vznikat i nebezpečné dopravní situace. A specificky v Česku pak platí ještě jedno pravidlo – blinkry se musí používat při vyjíždění z kruhového objezdu, při najíždění na něj to ale žádoucí není.
Na závěr ještě zmiňme, že pokuty hrozí řidičům i za špatné používání dalších světel. Příkladem jsou mlhovky. Zákon jasně říká, kdy je řidič má mít zapnuté, a kdy jimi svítit naopak nesmí, jak psaly Události247. Kdo pravidla poruší, může od policistů dostat několikatisícovou pokutu. A podobně je pokutováno i nesprávné používání dálkových světel.