Řidiči v posledních dnech schytávají pokutu 19 000 Kč jako na běžícím páse. Vše kvůli tomu, že dodržují pravidlo z autoškoly

Čeští řidiči by si před cestou do zahraničí měli prostudovat tamní zákony. Jinak jim hrozí pokuta za něco, co v Česku dělají zcela běžně.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Pokutu mohou řidiči vyfasovat za celou řadu přestupků. Jedním z těch nejčastějších bývá porušení maximální povolené rychlosti, jak již dříve informovaly Události247. Zatímco někdy je u tohoto prohřešku přistihnou přímo hlídkující policisté, jindy jsou to radary, kterých navíc v Česku v posledních letech rapidně přibývá.

Za překročení rychlosti mohou řidiči dostat mastnou pokutu

V Česku se sankce za tento přestupek pohybují v rozmezí od 1 do 25 tisíc korun, píše web Měšec. Velkou roli v tom hraje rychlost řidiče, respektive o kolik kilometrů v hodině povolený limit překročil. Zatímco z jízdy rychlejší maximálně o 10 kilometrů v hodině tak lidé mohou vyváznout jen s domluvou, překročení o několik desítek kilometrů v hodině už se jim pěkně prodraží.

Radary rychlosti jsou postrachem řidičů. Ti ani netuší, že jim z nich může přijít pořádně mastná pokuta

Jsou ale země, kde mohou motoristé dostat i daleko vyšší pokutu. Například v Německu mohou řidiči od policie vyfasovat pokutu od 20 do 800 eur. To je v přepočtu na českou měnu zhruba 500 až 19 700 korun. A v Rakousku je horní limit sankce dokonce stanoven až na v přepočtu 120 tisíc korun, jak před časem informovaly Události247.

Někdy jsou v tom řidiči nevinně

Zatímco někteří řidiči rychlost porušují vědomě, protože si chtějí cestu ukrátit, jiní se přestupku mohou dopustit omylem. Může se jim totiž stát, že zákazovou značku přehlédnou. Anebo se řídí pravidly, které v dané zemi neplatí. Třeba v Česku platí, že kromě výjezdu z obce či ukončovací značky, omezení rychlosti automaticky končí také křižovatkou. To je ostatně i pravidlo, které se lidé učí již v autoškole. V některých zemích to však neplatí.

iZdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
V Německu platnost rychlostního omezení křižovatky neukončují

Jak upozorňuje server Autosalon, V Německu omezení rychlosti křižovatky neukončují. Na rozdíl od Česka zde řidič může zrychlit pouze pokud mine speciální ukončovací dopravní značku s pěti černými pruhy, které přeškrtávají předepsaný limit. A zatímco tamní motoristé jsou již na toto pravidlo zvyklí, turisté z jiných zemí, včetně Česka, na jeho neznalost mohou nepříjemně doplatit. Z toho vyplývá, že pravidla naučená v autoškole nemusí platit úplně všude a lidé by si tak při cestě do zahraničí vždy raději měli zjistit, jaké jsou tamní zvyklosti a nařízení.

Věděli jste o tomto pravidle, které v Německu platí? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články