Za překročení rychlosti o 3km/h vám šmahem přiletí pokuta 120 000 korun: Nových radarů na silnicích si ani nevšimnete

Bezpečnost na silnicích pomáhají kontrolovat radary, kterých neustále přibývá. Řidiči by proto měli raději dodržovat rychlost.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na neukázněné řidiče se zaměřili například ve Vídni. Jak jsme psali nedávno, fungují tam totiž nové laserové radary, které dávají pokuty už za překročení rychlosti o pouhé tři kilometry v hodině. Sankce však mohou dostat třeba i čeští řidiči, protože tamní úřady je rozesílají po celé Evropě. Zaplatit můžete až 120 tisíc korun.

Kontroly rychlosti na každém kroku

Pokud si říkáte, že najdete rozmístění těchto nelítostných radarů třeba na internetu, máte smůlu. Podle známého rakouského autoklubu ÖAMTC totiž vídeňská policie rozmístění nových laserových radarů tají a nic na tom nehodlá měnit ani v budoucnu. Radary však zřejmě budou v místech s vysokou hustotou provozu, častých nehod a tam, kde je to potřeba s ohledem na životní prostředí, píše web Autosalon.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Řidiče může přijít překročení rychlosti na rakouských dálnicích a silnicích pěkně draho

S jistotou na ně narazíte například na dálnici A4 u Vídně ve směru k letišti nebo na vnějším rychlostním obchvatu S1 okolo Vídně. „Aktuálně jich je v celém hlavním městě v provozu už devatenáct„, píše se na zpravodajském webu Heute. Nejnižší pokuta za rychlost v Rakousku je 36 eur, tedy v přepočtu 880 korun. Naopak největší sazba je zmíněných 120 000 korun.

Už pětkrát jsem platil pokutu, říká řidič

Opravdu přísné radary mají také například v Polsku. Jak jsme na Událostech247 informovali, tyto radary dokážou monitorovat v jednom okamžiku až 32 aut v 8 jízdních pruzích najednou. Nejen polští, ale i čeští řidiči by tam proto měli sundat nohu z plynu. Jeden z těchto nových radarů byl totiž nainstalován také nedaleko česko-polské hranice a Češi, kteří jezdí rádi nakupovat do Polska, by mohli při nedodržení rychlosti zbytečně platit pokutu.

Nové nelítostné radary na silnicích: V sekundě rozpoznají 32 aut najednou. Pokutují za všechno, od nezapnutých pásů až po telefon

Radar je také schopen měřit překročení rychlosti těsně za dopravní značkou, která nařizuje rychlostní limit. Navíc může také číst registrační značky vozidel a okamžitě je porovnávat s databází. To policii umožňuje kontrolovat, jestli má řidič zaplacené povinné ručení. Cena jednoho radaru vychází asi na 1,3 milionu korun. „Já rychlost dodržuji poté, co jsem už asi pětkrát zaplatit ve Vídni, kam jezdím za prací, pokutu. Měl jsem na to opravdu pech,“ popsal Událostem247 pan Lukáš ze Znojma.

Co si o zmíněné výši pokuty za překročení rychlosti myslíte? Přijde vám adekvátní? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články