Rovnou 2 klíčové suroviny brzy astronomicky zdraží. Kdo o tom nebude vědět a nekoupí si je do zásoby, ten se nedoplatí

Káva je velmi oblíbeným nápojem po celém světě. Možná jste si všimli, že se její cena postupně zvyšuje.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Rok 2023 byl rokem zdražování a podobný trend bude pokračovat zřejmě i nadále. O tom, že kvůli rostoucím cenám energií a vyššímu DPH na vodné a stočné vzrostou náklady na výrobu potravin, jsme na Událostech247 informovali nedávno. Kromě toho se zvyšují také třeba ceny piva nebo kávy.

Proč se bude zdražovat?

Pokud si na kávu dáváte rádi v kavárně, měli byste si s sebou vzít víc peněz. Jak jsme upozornili už dříve, například cena cappuccina je v některých podnicích až o deset korun vyšší, než tomu bylo minulý rok. Káva totiž nově spadá do 21procentní sazby. Například v pražské kavárně Cafe Prostor si zákazníci za cappuccino připlatí až o 10 korun více. Cena se zvedla na 75 korun. Latte stávalo 70 korun, nově je o pět korun dražší.

Cena kávy bude už brzy natolik brutální, že bude jenom pro bohaté. Ostatní Češi budou muset oblíbený nápoj oželet

Cena kávy by však kvůli novému nařízení Evropské unie mohla už příští rok vzrůst až o desítky procent, jak upozornil web EnergoŽrouti. Nařízení totiž omezuje dovoz některých surovin ze třetích zemí, tedy těch mimo Evropskou unii. Kromě kávy by se ale mohlo dotknout i kakaových bobů. Káva stejně jako další suroviny, jako jsou kakaové boby, totiž velmi výrazně přispívá ke kácení velkých lesních ploch.

Káva a čokoláda podraží o desítky procent

Evropská unie proto chce uvést v platnost nařízení, které by mělo dovoz produktů, jež v důsledku svého pěstování přispívají k odlesňování, zakázat. Pak by ale hrozilo, že surovin na evropském trhu bude nedostatek a v důsledku toho velmi rychle vystoupá jejich cena. To by pak mohlo šálek kávy nebo čokoládu prodražit i o desítky procent. Ne každý by si to potom mohl dovolit. Možná by proto bylo dobré zvážit, zda si pomalu nezačít dělat dostatečné zásoby.

iZdroj fotografie: LucianoZ / Creative Commons / CC-BY-SA
Káva v podnicích letos podražila o několik procent

Jen v Česku se podle dat Českého statistického úřadu ročně na obyvatelespotřebuje 2,4 kilogramu kávy. Její konzumace přitom v posledních letech stále roste a alespoň jeden šálek kávy denně si dopřeje 88 procent Čechů, píše dále web EnergoŽrouti. „Samozřejmě mám taky ráda kávu a ráda si na ni zajdu do kavárny. I u nás v Brně už jsou ceny vyšší, ale zase doma si to tak dobré neudělám,“ popsala Událostem247 paní Helena.

Pocítili jste zdražení kávy a čokolády? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články