Cena kávy bude už brzy natolik brutální, že bude jenom pro bohaté. Ostatní Češi budou muset oblíbený nápoj oželet

Zdražuje další oblíbený nápoj Čechů. Od nového roku se totiž do jeho ceny začíná promítat zvýšená sazba DPH.

i Zdroj fotografie: MarkBuckawicki / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Rok 2023 byl rokem zdražování a nejinak tomu bude i letos. Že kvůli rostoucím cenám energií a vyššímu DPH na vodné a stočné vzrostou náklady na výrobu potravin, jsme na Událostech247 informovali nedávno. To samozřejmě ve výsledku o dost zvýší i jejich konečné prodejní ceny. Pokud si lidé neudělali dostatečné zásoby, teď o dost připlatí.

Češi jsou milovníky kávy

Radost nemají ani milovníci pěnivého moku. Letošní prudké zvýšení sazby DPH z 10 na 21 procent u čepovaného piva hospodští nezvládnou dotovat ze svého a v některých hospodách už to štamgasti pocítili. Psal o tom web Lidovky. V praxi to znamená, že na půllitru zlatavého moku si lidé připlatí okolo tří až pěti korun. Řada dalších gastro podniků se ale tento možná nejviditelnější dopad vládního konsolidačního balíčku na spotřebitele snaží na úkor vlastních marží zmírnit.

iZdroj fotografie: LucianoZ / Creative Commons / CC-BY-SA
Řada lidí si zajde na dobrou kávu do podniku

Češi jsou ovšem mimo jiné také milovníky kávy. Jak už dříve informoval web iDnes, Česko se pomalu ale jistě stává zemí s největším počtem kaváren, ale i pražíren v Evropě. Oblibu kávy potvrzují například poslední údaje Českého statistického úřadu. Ten zjistil, že v roce 2021 Češi spotřebovali 2,4 kilogramu zrnkové kávy na osobu. Velký boom zažívají také pop-up kavárny. Jedná se o stánky, které se dají přemisťovat. Často bývají v obchodních domech nebo na ulicích.

Káva už jen pro bohaté?

Pokud si na kávu raději zajdete do nějaké útulné kavárny, měli byste si s sebou vzít víc peněz. Jak upozornil web CNN Prima News, například cena cappuccina je v některých podnicích až o deset korun vyšší, než tomu bylo minulý rok. Káva totiž nově spadá do 21procentní sazby. Například v pražské kavárně Cafe Prostoru zákazníci za cappuccino zaplatí místo původních 65 korun už 75 korun.

iZdroj fotografie: Luis9595/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kavárny po celé republice zdražují

Latte stávalo 70 korun, nově je za 75. Jak připomíná CNN Prima News, je to už několikáté zdražení v řadě a někteří lidé to proto mohou brát tak, že chodit do kavárny je luxus. „Zdražení kávy jsem si všimla. Je pravda, že na ni do kavárny nechodím už tak často jako dříve. Nedávno jsem za cappuccino ve městě zaplatila skoro 80 korun. Když jsem byla za kamarádkou v Praze, daly jsme za kafe v kavárně v obchodním domě dokonce 140 korun,“ popsala Událostem247 paní Jana z Brna. 

Připravujete si kávu doma, nebo si ji raději necháte připravit v kavárně? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články