Salám prodávaný v Tescu byl zkažený. Lidé ho mohou mít stále doma

Češi jsou milovníky uzenin a konzumují je ve velkém.

i Zdroj fotografie:Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Záchyty zkažených potravin nejsou v poslední době ničím výjimečným. Na Událostech247 jsme psali například o plesnivém salámu, který si mohli zákazníci zakoupit v prodejně Billa ve Fulneku. Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce tam totiž našli salámy Vysočina od výrobce Krahulík, u kterých se pod neporušeným obalem na povrchu vyskytovaly kolonie plísní bílé barvy.

Zkažené uzeniny v obchodech

Zkažené uzeniny se prodávaly také v obchodě v Prostějově, kde si zákazníci mohli koupit hned několik závadných kousků. Jak jsme na Událostech247 psali, v prodeji byl zkažený uzený šunkový salám a krůtí šunka. Všechny tyto potraviny zapáchaly po kažení. Často prodejci zákazníkům nabízejí také zboží, které je plesnivé a tím pádem pro lidské zdraví nebezpečné. Pokud však jde o balené zboží, zákazník to často zjistí až doma.

Milovaná pochoutka z Tesca je celá prolezlá. Na první pohled si toho ani nevšimnete. Kdo to má doma, musí to ihned vyhodit do koše

Nedávno obchodní řetězec Billa upozornil zákazníky na to, že z preventivních důvodů stahuje z prodeje výrobek BILLA SCHWARZWÄLDER SCHINKEN 100 gramů s datem spotřeby do 28.2.2024. V uvedeném výrobku se totiž mohly vyskytovat viditelné kolonie zelených plísní. „Kupuji balenou kuřecí nebo krůtí šunku, protože by měla déle vydržet. Několikrát se mi však stalo, že po otevření byla cítit kysele a to přitom zdaleka neměla prošlou trvanlivost,“ popsala Událostem247 paní Hedvika z Brna.

Plíseň může být velmi nebezpečná

Mezi velmi oblíbené salámy patří uherák. Jeho cena není nejnižší a proto by zákazník očekával kvalitu. Salám z Maďarska, který prodávali v Tescu ve Frýdlantu, však tyto parametry rozhodně nesplňoval. Šlo o šarži Lot: 23294. Kontrola ukázala, že na povrchu potraviny se vyskytovaly kolonie plísní různých barev. U části z kontrolovaných balení byl povrch potraviny navíc ještě oslizlý. Inspekce o tom informovala na svém webu Potraviny na pranýři.

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedenou šarži potraviny by lidé neměli konzumovat

Podívejte se proto, jestli daný výrobek nemáte třeba ještě doma v mrazáku. Plísně jsou ve větším množství pro lidský organismus velmi nebezpečné. Produkují totiž mykotoxiny, které jsou v případě požívání pro člověka toxické a mohou organismu závažně škodit. Nejen, že zatěžují organismus a mohou způsobit zažívací problémy, ale jsou také karcinogenní. I když vidíme plíseň pouhým okem jen na povrchu, je vždy prorostlá do hloubky. Je proto dobré takovou potravinu rovnou vyhodit. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články