Sekáte na zahradě trávník? Od 1. dubna 2024 vám hrozí brutální pokuta 50 000 Kč. Policie nebude mít slitování

I při sekání trávy si můžete v některých případech vysloužit pokutu. Zjistěte, co dělat, abyste se sankci vyhnuli.

i Zdroj fotografie: Ervinpospisil / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 již dříve psaly o tom, že za mnohé činnosti, jež lidé dělají na vlastních zahradách jim hrozí pokuta. Jedná se například o kácení vzrostlých stromů bez předchozího získání povolení. A sankcionováno může být v určitých případech i pálení starého listí či dalšího bioodpadu. To ale není všechno. Věděli jste, že pokuta vám může hrozit i v souvislosti se sekáním trávy?

Za co konkrétně pokuta hrozí?

Trávu na své zahradě seká prakticky každý. Zatímco někdo si potrpí na nízkém, pravidelně upravovaném anglickém trávníku, jiný zeleň nechává růst a pokosí ji jen párkrát do roka. Ať už ale patříte do jedné či druhé skupiny, dejte si pozor na to, čím trávu sekáte. Pokud totiž používáte zahradní traktůrek, pak byste měli vědět, že od letošního dubna začala platit nová pravidla, za jejichž nesplnění hrozí mastná pokuta.

Od dubna 2024 se všichni tito čeští řidiči nedoplatí. Stát si na ně ušil nový poplatek, který musí urychleně zaplatit

Jak nedávno informovaly Události247, od dubna nastaly změny v pravidlech povinného ručení. Pokud si však nyní říkáte, že to se týká jen řidičů aut, pak jste na omylu. Jednou ze zásadních novinek je totiž také rozšíření okruhu lidí, kteří tento poplatek musí platit. A kromě jiného mezi ně patří i majitelé zahradních traktůrků. Kdo pravidlo nesplní, toho čeká až 50 tisíc korun vysoká pokuta.

Kolik povinné ručení stojí?

Jak upřesňuje web Novinky, zásadním faktorem pro uplatnění této povinnosti je hmotnost vozidla nad 25 kilogramů a schopnost dosáhnout rychlosti vyšší než 14 kilometrů v hodině. A to zahradní traktůrky v mnoha případech splňují.

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
Pokud trávu sekáte zahradním traktůrkem, týká se nová povinnost i vás

A kolik tedy povinné ručení bude majitele těchto sekaček stát? Jednat by se mělo o částky v řádu několika stovek korun ročně. „Když vezmeme v potaz traktůrek, který se běžně prodává pro potřeby zahrad, tak cena povinného ručení se základním limitem 50 milionů korun vychází ročně na 444 korun,“ uvedl pro server Novinky mluvčí Generali Česká pojišťovna Jan Marek.

Placení se lze sice za určitých podmínek vyhnout. Jak píše web Novinky, pokud je traktůrek využíván výhradně na soukromém, uzavřeném pozemku, povinné ručení jeho majitel platit nemusí. V okamžiku, kdy tento prostor sekačka opustí, by ale měla být pojištěna. Raději si tedy vše zavčas zařiďte. Policie pak s vámi nemusí mít slitování a jediná jízda mimo zahradu se vám může pěkně prodražit. Stačí pouhá cesta za vyvezením trávy za hranice pozemku a pokuta je na stole.

Sekáte trávu zahradním traktůrkem, nebo obyčejnou sekačkou? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články