Sprchový gel, kondicionér či pěna na vlasy: Máte některou z těchto věcí doma? Jde o nový seznam nebezpečné kosmetiky

Produkty obsahovaly chemikálii, která je v Evropské unii už 3 roky zakázaná. Může mít totiž závažné dopady na lidské zdraví.

i Zdroj fotografie: RoyTek/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nejen potraviny, ale také třeba hračky, elektronika nebo kosmetika. Redakce Událostí247 pravidelně informuje o různých závadných výrobcích, jež musí být stahovány z prodeje. Aktuálně se to týká hned několika kosmetických produktů. Před jejich použitím varuje i Evropská unie (EU). Kdo by tedy některou z této kosmetiky měl doma, používat by ji raději neměl. Může mít negativní dopady na zdraví.

Seznam nebezpečné kosmetiky sestavuje EU

Redakce Událostí247 se o upozorněních dozvěděla z informací Evropské komise. Aktuálně úřad varuje před několika druhy kosmetiky, které se prodávaly v Česku. Konkrétně se jedná o produkty známých značek Dove, Nivea a Syoss. To jsou přitom podle pozorování redakce Událostí247 značky, které jsou mezi Čechy velmi oblíbené a pravidelně si jejich výrobky mnoho lidí kupuje. Pokud tedy patříte mezi ně, zkontrolujte si, zda doma náhodou nemáte tyto závadné produkty.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Ihned se podívejte, jestli v koupelně nemáte tuhle kosmetiku. Zjistily se o ní hrozné věci, hrozí vážné zdravotní problémy

iZdroj fotografie: Triplec85/ Creative Commons / CC-BY-SA
Závadnou kosmetiku může mít doma mnoho Čechů

Kontroloři varují před použitím 3 sprchových gelů. Jde o výrobky Care Shower care & orange a happy time značky Nivea a PURELY pampering pistachio cream & magnolia výrobce Dove. Dále byly z trhu staženy pěna na vlasy AIR DRY CURL od Syoss a vlasový kondicionér colour care VIBRANCY od Dove. Redakce Událostí247 to ověřila na webu úřadu, kde jsou k nalezení také konkrétní šarže závadných produktů.

Problémem je tato nebezpečná látka

Ve všech výše popsaných případech kosmetiky byl důvodem stažení výskyt látky butylfenyl methylpropional známé pod zkratkou BMHCA. Jak redakce Událostí247 ověřila na webu dTest, tato chemikálie se do kosmetiky nesmí přidávat již od roku 2022. Tehdy byla v EU zařazena na seznam zakázaných látek, které mohou být karcinogenní či třeba snižovat plodnost. Výrobky, ve kterých se látka objevila, tak podle všeho vznikly ještě před tímto datem. Namísto aby byly ale řádně zlikvidovány, evidentně zůstaly v prodeji.

Máte doma tuhle kosmetiku? Vydalo se varování, je vysoce nebezpečná. Nikdo ji nesmí používat

iZdroj fotografie: Fuzre Fitrinete / Creative Commons / CC-BY-SA
Výrobky obsahovaly škodlivou chemikálii BMHCA

Fakt, že se na trhu stále objevují zakázané kosmetické přípravky, je podle redakce Událostí247 velmi znepokojivý. Zejména pak v případě, kdy nejde tak úplně o chybu výroby, ale jednoduše nedůsledný postup při stahování produktů, které již nesplňují platná nařízení.

Je však třeba podotknout, že na tuto chybu výrobci nejspíš neměli vliv. Ve svých skladech si produkty mohli ponechat třeba soukromí obchodníci, kteří je nadále prodávají. Pokud by tedy lidé některou ze zmíněné kosmetiky náhodou měli doma, rozhodně doporučujeme se výrobku zbavit a nadále ho už nepoužívat.

Používáte také výrobky zmíněných kosmetických značek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články