Od stovek korun až po statisíce. Tak velké rozdíly jsou ve výši vyplácených starobních důchodů v Česku. Lidí s těmi nadprůměrnými přibývá.
O tom, že důchody se budou od příštího ledna opět o něco zvyšovat, psaly Události247 již dříve. Díky pravidelné valorizaci bude průměrný růst činit 356 korun měsíčně. V průměru bude starobní důchod Čechů činit 21 071 korun a vůbec poprvé v historii tak překročí hranici 21 tisíc korun. Samozřejmě je tu ale značná část těch, kteří dostávají výrazně nižší či naopak vyšší penzi, třeba i přesahující 50 tisíc korun. Druhá zmíněná skupina se navíc v posledních letech zvětšuje.
Nadprůměrný důchod má v Česku mnoho lidí
Rozdíly ve vyplácených důchodech v České republice dosahují výrazných rozdílů. Jak píše web Novinky, na konci loňského roku činil vůbec nejnižší vyplácený důchod 142 korun měsíčně. Naopak ten nejvyšší byl bezmála čtvrt milionu, konkrétně 247 592 korun měsíčně. Kromě těchto extrémů je však mnoho lidí, kteří pobírají sice ne tak vysoký, přesto výrazně nadprůměrný důchod.
Celkem stát vyplácí starobní důchod více než 2 milionům lidí. Na konci loňského roku jich bylo přes 2,3 milionu, jak uvádí web Český statistický úřad. Více než polovina z nich pak dostává průměrný až nadprůměrný důchod, jak dodává server iDnes. A část z nich pobírá vysoce nadprůměrnou penzi.
Lidí s penzí nad 50 tisíc korun přibývá
Jak uvádí server iDnes, ještě v roce 2019 bylo Čechů, kteří pobírali starobní důchod vyšší než 50 tisíc korun, 72. O 3 roky později už jich bylo 229, tedy více než trojnásobně více. Množství těchto lidí se pak pravděpodobně s rostoucí výší průměrné penze bude zvyšovat i nadále.
Podobným tempem se pak zvyšuje také množství těch, kteří dostávají rovněž významně nadprůměrný důchod, i když ne tak razantně. Jak dodává web Deník, lidí s penzí přesahující 30 tisíc korun bylo ještě v roce 2020 jen něco přes 7 tisíc. V roce 2022 už pak jejich počet přesáhl dokonce hranici 31 tisíc.