Přišla vám podobná SMS zpráva? Po jejím přečtení lidem mizí peníze z bankovního účtu. Nachytala se už spousta Čechů

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Digitální doba s sebou nese nejen spoustu výhod a úsporu času, ale také určité nebezpečí. Internetoví podvodníci totiž mají nespočet triků, jak obrat důvěřivé lidi o peníze a navíc vymýšlejí stále nové. Události247 už dříve informovaly například o podvodných e-shopech. Lidé, kteří v nich nakoupili, pak často nedostali ani objednané zboží, ani peníze nazpět.

Pamatujte si, co jste si objednali

Psali jsme také o tom, že policie kvůli šíření osvěty spustila na začátku roku 2022 preventivní projekt Kyber rádce. Jeho cílem má být zvýšit povědomí veřejnosti o aktuálních metodách internetových podvodníků a poradit, jak se jim bránit. Podle společnosti Analytics Data Factory je v České republice stále více phishingových podvodů a pokusů o vytažení peněz z lidí, kteří se nechají snadno napálit.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Podvodníci lidi kontaktují nejčastěji přes SMS zprávy a e-maily. Výjimkou ovšem nejsou ani telefonáty

Internetoví podvodníci se často vydávají také za dopravní společnosti a posílají SMS s tím, že příjemci má dojít balíček. Pokud je oběť důvěřivá, snadno naletí a zaplatí za bezcennou věc, která se skrývá uvnitř. V poslední době se ve velkém opět začaly šířit podvodné SMS zprávy, jejichž odesílatelé se vydávají za Českou poštu, jak upozornil web TN. Snaží tak nachytat důvěřivé lidi, kterých se bohužel stále najde víc než dost.

Na co si dávat pozor

Web popisuje případ muže, kterého překvapila SMS zpráva, že mu kurýr České pošty nemohl doručit balík kvůli nepřesné adrese. Byl přitom jistý, že v posledních několika týdnech nic neobjednával. SMS zpráva, která ho vyzývala, aby v ní kliknul na další odkaz, mu navíc byla podezřelá kvůli odkazu czposta.click. Před podobnými triky takzvaných kyberšmejdů varuje na svém webu i samotná Česká pošta.

Varování: Přišel vám jeden z těchto e-mailů? Jednou si ho přečtete a přijdete o všechny vaše peníze, je to vážné

Ne každý je však takto opatrný a pokud na odkaz klikne, peníze jsou fuč. Česká pošta lidem také radí, že pokud obdrží podvodný e-mail vztahující se k České poště, mají ho odeslat na adresu [email protected]. Pošta už podle svého vyjádření podala trestní oznámení na neznámého pachatele a spolupracuje s Policií České republiky. Mluvčí České pošty Matyáš Vitík upozornil, že podvodné SMS zprávy chodí ve vlnách. Nejčastěji pak před vánočními svátky, kdy si lidé objednávají více balíků najednou.

Snažili se vás někdy kontaktovat podvodníci? Pokud ano, za koho se vydávali? O vaše zkušenosti se s námi můžete podělit v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články