Peníze jsou velmi často skloňovaným tématem. Velmi často se mu věnujeme také na Událostech247.
Pravidelně informujeme také o všech novinkách a změnách týkajících se důchodů. Průměrný důchod od 1. ledna 2025 zvýšil až o 260 korun měsíčně. Procentní výměra důchodů vzrostla o 0,6 procenta. Vy si přesnou částku svého důchodu můžete snadno vypočítat pomocí kalkulačky na webu České správy sociálního zabezpečení.
Čím starší člověk, tím více peněz
V roce 2025 činí průměrný důchod 21 080 korun. Každý důchod se skládá ze základní výměry, která je pro všechny důchody stejná, a z procentní výměry. Důchodci se starobním důchodem se tak od ledna dočkali nárůstu v průměru přibližně o 358 korun. Důchodcům, kteří dosáhli letos v lednu věkové hranice 85 let, se procentní výměra navýšila ještě o 1 000 korun. Polepšila si ještě jedna skupina důchodců.
Jsou to ti, kterým již bylo 100 let. Jak Události247 zjistily ve statistice České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), v roce 2024 bylo těchto lidí 1038. Nejstarší důchodce je žena narozená v roce 1917, je jí tedy 108 let a žije v Jihočeském kraji. Nejstarší důchodce mužského pohlaví bydlí ve Středočeském kraji, narodil se v roce 1919 a je mu 106 let. To je krásný věk, o kterém se může spoustě lidí jen zdát.
Ženy žijí déle než muži
Jak uvádí statistika, ženy se dožívají delšího věku než muži. Je jich totiž 902. Mužů nad sto let je 136. Lidé, kteří mají to štěstí a oslaví 100. narozeniny, potom dostávají o něco vyšší důchod, jak Události247 dohledaly na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Zvedá se jim o krásnou částku 2000 korun. Podle vlády by měla pokrýt výdaje na náročnější péči. Zvýšená penze pro lidi nad sto let se zavedla v roce 1969. Na začátku 90. let dostávali století senioři 400 korun.
Připomeňme si, že žádný důchod se nepřiznává automaticky, ale musíte si o něj sami požádat. O důchod žádáte osobně na územní správě sociálního zabezpečení (ÚSSZ). Pokud nemůžete požádat osobně sami, můžete jiné osobě udělit plnou moc, která nemusí být úředně ověřená. Je možné použít i formulář plné moci, který je k dispozici na ePortálu ČSSZ. Žádost se žadatelem sepisuje pracovník oddělení důchodového pojištění, kterému dodáte požadované údaje a potřebné doklady.
Slyšeli jste už o tomto příspěvku?


