Čeští důchodci se cítí znevýhodněni tím, že pokud nepoužívají chytré telefony a aplikace obchodních řetězců, nedostanou se ke slevám.
Většina z nich si doma prohlíží letáky, které jim chodí do schránek a podle toho se rozhodují, co budou nakupovat. S tím by však už brzy mohl být konec. Ministr životního prostředí Petr Hladík totiž přišel s novelou zákona o obalech. Měla by zavést recyklační poplatek, a to i pro tištěné slevové letáky supermarketů. Letáky jsou přitom často pro seniory jediným zdrojem informací o slevových akcích, jak psaly Události247 již několikrát.
Recyklace letáků má dopad na životní prostředí
Ministerstvo životního prostředí však na omezování letáků trvá. Jak pro deník Blesk uvedla mluvčí resortu Veronika Krejčí, papírové letáky by se měly omezovat a minimalizovat. Ročně se jich totiž produkuje okolo 4 miliard kusů, což znamená 400 kusů na obyvatele. Podle ministerstva jde o významnou nadprodukci. Narůstá totiž počet domácností, které cíleně letáky odmítají. Často tak dochází k tomu, že jsou pak jen volně pohozeny před vchody domů.
„Já mám tedy taky na schránce napsáno, že letáky nechci, protože čerpám z aplikací v mobilu. Chápu ale, že starší lidé se bez nich neobejdou,“ řekla Událostem247 paní Míla z Pardubic. Zmíněné roční množství letáků o hmotnosti 20 000 tun si také podle resortu žádá spoustu peněz na jejich recyklaci a řešení dopadů na životní prostředí, píše dále Blesk. Podle ministerstva životního prostředí je zavedení recyklačního poplatku pro výrobce logickým krokem, kterým se má systém narovnat.
Kdy by mohla novela začít platit?
Obchodníci i nakupující veřejnost však mají ještě dost času, aby se na přechod k digitální podobě letáků připravili. Novela totiž bude platit nejdříve v roce 2025. Do té doby mají producenti letáků dost času na řešení směřované zvláště pro seniory, kteří nevyužívají online prostředí ve svém počítači nebo telefonu. Jak Blesk připomíná, letáky už jsou dnes běžnou součástí digitálního prostoru. Zásadní je podle úřadu jejich adresné zasílání do emailových schránek a mobilní aplikace.
Podle Českého statistického úřadu nemělo v minulém roce 34,8 procent lidí mezi 65 a 74 lety věku přístup k internetu. Čtvrtina lidí v tomto období života dokonce nepoužila internet nikdy, píše Blesk. Jak pro web CNN Prima News uvedl marketingový manažer společnosti Česká distribuční Jaroslav Staněk, roznos letáků je také velmi důležitým zdrojem příjmů pro řadu lidí. Zavedení recyklačního poplatku za letáky by podle něj mělo zásadní dopad na zaměstnanost osob se zdravotním postižením.