Stát dá důchodcům peníze navíc: Ale jenom některým. Patříte k nim i vy?

Valorizace penzí, podmínky pro předčasný odchod do důchodu i termíny vyplácení čekají velké změny. Většina z nich navíc české seniory moc nepotěší.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Vláda penzistům sice od příštího roku peníze zvýší, ale kvůli novému valorizačnímu vzorečku to bude jen o necelé čtyři stovky. Psali jsme o tom na Událostech247 několikrát. Průměrný důchod v České republice dosáhne od 1. ledna částky 20 693 korun. Jak jsme informovali už dříve, jeho základní výměra tedy stoupne každému důchodci o 360 korun. Státní rozpočet vyjdou valorizace na 12,3 miliardy korun.

Vyplácení se má sjednotit

Čeští senioři si musí zvykat na nemalé změny. Například ve výplatách důchodů. Nyní se vyplácí předem na tzv. klouzavý měsíc. Navrhovaná úprava výplat navazuje na změnu ve způsobu valorizování penzí. Důchody se tedy začaly navyšovat všem od začátku roku, a ne až od výplaty dávky, upozornil web Měšec. Kvůli valorizaci od stejného data je potřeba s lednovou splátkou penze vyplácet pojištěncům tzv. jednorázové doplatky valorizace. To podle Ministerstva práce a sociálních věcí zvyšuje náklady i administrativní zátěž.

O tolik se českým seniorům zvýší od 1. ledna 2024 důchod. Málo, nebo moc?

Ministerstvo práce proto chce od července 2025 sjednotit výplatu dávek důchodového pojištění pro všechny. Bez ohledu na to, který orgán sociálního zabezpečení je bude vyplácet, píše dále Měšec. Změna výplatních termínů proběhne před tím, než dojde ke změně výplatního období z klouzavého na kalendářní. Ta se plánuje na červenec 2025. Výplatní termíny se tedy budou měnit v režimu výplat na klouzavý měsíc někdy v příštím roce nebo v první polovině roku 2025.

Peníze díky změnám výplatního termínu

Podle matematika Karla Zítka by tato fáze mohla, kvůli změně termínu směrem k začátku měsíce u více než 1,2 milionu příjemců, stát rozpočet okolo 8 miliard korun. V případě změny termínu splatnosti na dřívější termín se důchod vyplacený v kalendářním měsíci, do kterého spadá nový termín splatnosti, ani důchod vyplacený v předchozím kalendářním měsíci, nekrátí, píše web Měšec. Laicky řečeno, tito důchodci dostanou ve větší či menší míře, podle velikosti posunu termínu, několik dnů v období, kdy změna termínů proběhne, zaplaceno dvakrát. 

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Stát chystá v důchodech velké změny

Pokud tedy důchodce s výplatním termínem 24. dne v měsíci pobírá průměrný důchod 21 tisíc korun a čerpá jej rovnoměrně, má asi 700 korun na den. Pokud svých 21 tisíc dostane 24. července 2025 a následně 1. srpna dostane od ČSSZ dopis, že pro další peníze si na poštu může jít už 14. srpna, pak 14. srpna má ještě v peněžence 7000, které by mu do 23. dne vydržely, uvádí Měšec názorný příklad. „Toto je pro mě už moc složité, dostávám peníze na účet a pochybuji, že by mi stát dal jen tak něco navíc,“ řekla Událostem247 paní Amálie z Kyjova.

Co si o chystaných změnách v důchodech myslíte vy? Dejte nám vás názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články