Stát: Těmto lidem hrozí vystěhování z domu. Obydlí musí opustit do 15 dnů

Stát jasně řekl: Všem těmto Čechům hrozí vystěhování z domu. Své obydlí musí opustit maximálně do 15 dnů

Pokud máte to štěstí a vlastníte nemovitost, kterou pronajímáte, může to pro vás být pravidelný zdroj příjmů.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Kromě přivýdělku to s sebou ovšem může nést jistá rizika. O potížích, které majitelům bytů problémoví nájemníci způsobují, psaly Události247 již dříve. V krajních případech se dokonce stává, že nájemníci odmítnou byt opustit nebo si vyklidit své věci. Pronajímatelé v takových chvílích měli dosud jen velmi omezené možnosti, jak situaci řešit.

Zdemolovali mi celý byt, líčí majitel

Pronajímal jsem asi 2 roky byt cizincům. Ze začátku nebyly žádné problémy. Potom ale začali mít prodlevy s placením, a nakonec neplatili vůbec. Dal jsem jim tedy výpověď a další tři měsíce čekal, než si vystěhují věci. Když jsem do bytu přišel pro klíče, nestačil jsem se divit, jak ho doslova vybydleli. Chybělo umývadlo v koupelně, byly omlácené kachličky, sporák rozbitý a poničená plovoucí podlaha,“ popsal Událostem247 pan Marek z Brna.

Vlastníci bytů a domů mají letos zcela novou povinnost. Její opomenutí vás vyjde na likvidačních 400 000 Kč

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
Řada majitelů nemovitostí má historicky špatnou zkušenost s nájemníky

I když při nástupu nájemníci zaplatili kauci, rozhodně nestačila na pokrytí nákladů na opravy. Kdyby možná začal platit nový nájemní zákon už tehdy, nemusel pan Marek na vyklizení bytu tak dlouho čekat. Zákon, který již dříve schválila vláda, zavádí rozkaz k vyklizení. Ten bude možné použít právě ve chvíli, kdy skončil nájemní vztah, nájemce měl byt či dům opustit, ale neučinil tak. Vystěhování problémových nájemníků tak bude snazší.

Zákon teď na pronajímatele moc nemyslí

Zatím platí, že pokud se nájemník odmítá vystěhovat, není pronajímatel oprávněn jeho věci vystěhovat svépomocí ani nechat nájemci vyměnit zámky u dveří. Zájem na ochraně domovní svobody je totiž silnější než zájem na ochraně majetku pronajímatele, jak podotkl web E15. V případě takovýchto kroků by se totiž pronajímatel mohl dopustit trestného činu porušování domovní svobody. Nový zákon by měl vejít v platnost 1. července 2025.

Majitelé bytů musí splňovat tuto povinnost. Kdo ji bude ignorovat, musí počítat s pokutou 20 000 Kč

iZdroj fotografie: Butz.2013 from Oslo / Berlin, NO / DE/ Creative Commons / CC-BY-SA
O podobných tématech vás na Událostech247 informujeme pravidelně

Dojde tak ke zkrácení, a především ke zjednodušení řízení před soudem, jak píše web SBD Praha. Jak jsme psali výše, toto řízení se vztahuje pouze na případy, kdy mezi pronajímatelem a bývalým nájemcem existoval nájemní vztah, který už skončil. Pokud soud důvody uzná, vydá následně již zmíněný rozkaz k vyklizení. Podle něj bude muset nájemník do 15 dnů od doručení rozkazu vyklidit byt nebo dům a zaplatit náklady řízení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články
TOPlist