Když nájemníci odmítají opustit bydlení: Majitelé bytů nezmůžou téměř nic. Vystěhování může trvat měsíce

Vlastnit byt a mít možnost ho pronajímat může představovat příjemný měsíční příjem. Vše má ale své úskalí a někdy se tento přivýdělek nemusí tak úplně vyplatit.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Ukončení nájemní smlouvy a výměna nájemníků nemusí vždy probíhat tak hladce, jak by se dalo očekávat. Web Novinky upozorňuje, že výjimkou nejsou případy, kdy nájemce odmítá po skončení nájmu bydlení opustit. To může pro pronajímatele představovat velký problém, jehož řešení může trvat měsíce. Přestože podle nájemní smlouvy končí vztah mezi nájemcem a pronajímatelem uplynutím doby, na kterou byla sjednána, smlouvu je možné za určitých podmínek také vypovědět. Například při hrubém porušení povinností, jež z ní vyplývají.

Majitel bytu nezmůže téměř nic

Případů porušení může být několik. Web dTest upozorňuje, že se to vztahuje například na situace, kdy nájemce neplatí nájemné či obtěžuje ostatní obyvatele domu nadměrným hlukem. V takových případech musí pronajímatel dát nájemci písemnou výpověď a svůj krok náležitě odůvodnit. Součástí takového dopisu má být také poučení o právu podat proti výpovědi námitky či navrhnout přezkoumání oprávněnosti výpovědi soudem, píše dále web dTest. V opačném případě je dokument neplatný.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prevencí před problémy může být pečlivý výběr budoucích nájemníků

Pokud výpověď všechny náležitosti obsahuje, nájemce je povinen pronajímateli předat byt v den, kdy nájem skončí. To se však často neděje. V mnoha případech se nájemce odmítá vystěhovat. Pronajímání bytu, z něhož plyne příjemný měsíční příjem, se tak pro majitele nemovitosti stává noční můrou. Za neodevzdaný byt se přitom považuje i situace, kdy si nájemník sice odveze všechny své věci, ale nevrátí pronajímateli klíče, informuje web Peníze. Tato skutečnost totiž může bránit v plném užívání bytu.

Řešení situace, kdy nájemník odmítá odejít, není snadné

V takovém případě připadá v úvahu žaloba na vyklizení. Před jejím podáním je ale nutné nájemce ještě písemně vyzvat k vyklizení bytu a určit k tomu náhradní lhůtu, upozorňuje web dTest. Pokud neuposlechne, vše řeší soud. Ten může konstatovat, že existuje důvod pro vyklizení. Až ve chvíli, kdy je rozsudek pravomocný, je ale možné podat návrh na výkon rozhodnutí. K tomu je pak nutné, aby soud vyklizením pověřil exekutora, popisuje web dTest. I v této fázi je nicméně s nájemcem stále zacházeno v rukavičkách.

Exekutor pak vyzve nájemce, aby byt ve stanovené lhůtě vyklidil. Teprve až po neuposlechnutí této výzvy je možné prostor vyklidit za přítomnosti exekutora. Tento úkon nicméně musí provést sám pronajímatel či si na to najmout nějakou firmu na vlastní náklady. Tím navíc výdaje na problematického nájemce nekončí. Pronajímatel má povinnost vyklizené věci někde uskladnit a umožnit exnájemci si je vyzvednout, uvádí dále dTest.

Peníze vynaložené na všechny úkony může pronajímatel požadovat po bývalém nájemníkovi, ale znamená to další soudní řízení. A hlavně další čas. Celý popsaný proces vystěhování totiž může trvat i několik měsíců, kdy majitel bytu nemá z nájmu žádný příjem. Tento ušlý zisk může požadovat jedině po bývalém nájemci. V případě nezaplacení ale přichází opět na řadu soud. Tím se může celá záležitost protáhnout dokonce až na několik let, dodává web Peníze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články