Stát: Někteří důchodci dostanou 4 000 Kč navíc každý měsíc. Týká se to i vás?

Senioři se musí v posledních měsících vyrovnávat s neustálými změnami. Kromě toho, že si mohou nově o důchod žádat přes internet, dostanou někteří také peníze navíc.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Sněmovna schválila v důchodech několik změn, jak jsme na Událostech247 psali několikrát. Nová opatření také upraví výši nově vyměřovaných budoucích důchodů v letech 2026–2035. Od roku 2026 až do roku 2035 se bude postupně snižovat zápočet osobního vyměřovacího základu, a to na 90 procent pro důchody přiznávané v roce 2035 a později. Někteří senioři si však přilepší.

Základní výměra důchodu se zvýší všem

Psali jsme na Událostech247 také o tom, že od lednové výplaty se automaticky zvýší o 360 korun důchody starobní včetně předčasných, invalidních, vdovských i vdoveckých a sirotčích, které byly přiznány do konce tohoto roku. Nově by si měli polepšit také lidé, kteří celý život pracovali, ale měli jen velmi nízké příjmy. Aktuálně je minimální důchod jen 4810 korun, tedy nižší, než je životní minimum. Po reformě by měli dostávat přes osm tisíc korun, píše web Peníze.

Bonus k důchodu 3 680 Kč: V prosinci 2023 ho dostanou tito senioři. I vy?

Dobrou zprávu oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „Zavádíme převratnou věc, která lidem garantuje penzi ve výši 20 procent průměrné mzdy. Jde o velmi zásadní věc pro nízkopříjmové osoby i pro OSVČ,“ uvedl Jurečka při představení návrhu důchodové reformy. Každý starobní důchod se skládá ze základní a procentní výměry důchodu. Základní výměru důchodu mají všichni důchodci stejně vysokou a procentní výměra závisí na průběhu pojištění, připomíná web Finance.

Zvyšuje se i průměrná mzda

Základní výměra je pro všechny důchodce stejná, pro rok 2023 je to 4040 korun. Stanovuje se jako 10 procent úředně stanovené průměrné mzdy pro daný rok. Protože v roce 2024 stoupne průměrná mzda na 43 967 korun, zvýší se také základní výměra důchodů. Od ledna to bude 4400 korun, píše dále web Peníze. Od roku 2024 by tedy minimální procentní výměra důchodu měla být stejně velká jako základní výměra. 

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Stát chystá v následujících letech hned několik změn v důchodech

Já jsem bohužel celý život pracovala ve firmě, kde nám dávali oficiálně jen základní mzdu a zbytek nám dopláceli bokem. Vedení firmy nám bohužel nechtělo dát oficiální plat, aby ušetřilo. Takže teď v důchodu beru jen minimum a musím od státu pobírat i příspěvek na bydlení,“ řekla Událostem247 paní Emílie z Kojetína. Důstojnou úrovní zabezpečení se podle návrhu rozumí takový minimální důchod, který zajistí financování základních životních potřeb, dodává web Peníze.

Jsou podle vás důchody v Česku dostatečně vysoké? Váš názor nám napište dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články