Stát některým Čechům sníží, případně rovnou odebere nárok na důchod. Nebudou dostávat ani korunu

Splnit veškeré podmínky pro získání důchodu mnohdy není snadné. A co víc, i po jeho přiznání lidem může hrozit, že o tento státní příjem přijdou či jim bude značně snížen.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Lidé jsou zvyklí, že důchod se jim postupem času zvyšuje. Děje se tak obvykle pomocí řádných či mimořádných valorizací, jejichž cílem je dorovnat příjmy lidí o nastalou inflaci. Některých Čechům se ale může stát, že se jim důchod naopak sníží či jim ho stát dokonce zcela odebere.

Předčasný důchod má svá pravidla

Jedním z případů, kdy ke snížení penze může dojít, je předčasný důchod. Ten mimochodem loni na podzim doznal značných změn a stal se tak výrazně méně výhodný než dříve, jak psaly Události247. I ti, kteří do předčasné penze odešli ještě za výhodných podmínek, však nemají vyhráno.

Kdo odevzdá státu důležité dokumenty v špatný den, přijde o peníze z důchodu

Jak píše web Finance, existují hned 2 možné scénáře, kdy je vyplácení předčasného důchodu v ohrožení. Tím prvním je, když člověk v předčasném důchodu začne opět pracovat na plný úvazek. V takovém případě mu bude důchod pozastaven a znovu jej dostane až po ukončení pracovního úvazku.

Zároveň se ti, kteří předčasný důchod pobírají, musí připravit na to, že v porovnání s reálnými cenami se jejich příjem bude snižovat. Podle již zmíněných změn, které začaly platit od loňského října, je totiž až do doby dosažení řádného důchodového věku výrazně omezená valorizace, tedy zvyšování důchodu. Konkrétně se bude těmto lidem navyšovat pouze základní výměra, nikoli procentní, respektive zásluhová část důchodu, jak připomíná web České noviny.

Snížit či odebrat může stát i další důchody

Český stát zdaleka nevyplácí jen starobní penze. Mnoho lidí pobírá také invalidní, vdovský a vdovecký či sirotčí důchod. A i ty mají svá pravidla, při jejichž nesplnění nárok na tento příjem zaniká. U invalidního důchodu může dojít k jeho snížení či odebrání v důsledku zlepšení zdravotního stavu příjemce.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Lidé mohou o přiznaný důchod i přijít

Vdovský důchod je pak možné pobírat jen rok od úmrtí manžela či manželky. V případě splnění některé z podmínek, jako je péče o nezaopatřené dítě či péče o závislého rodiče, pak i déle. A podobná podmínka platí i pro sirotčí důchod. Ten stát vyplácí pouze do doby ukončení studia, nejpozději pak do věku 26 let příjemce, dodává web Finance.

Souhlasíte s tím, aby se lidem v předčasném důchodu penze kompletně nevalorizovala? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články