Stát právě prodává telefony, notebooky a další věci za hubičku. Lidé se jdou utlouct. Elektroniku za pár korun kupují ve velkém

Když se stát zbavuje nepotřebného majetku, je to pro lidi skvělá příležitost, jak si za zlomek ceny pořídit třeba nemovitost, nebo auto.

i Zdroj fotografie: Kārlis Dambrāns from Latvia / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Stát se už několik let zbavuje nepotřebného majetku prostřednictvím online dražeb. Lidé si tak mohu na webových stránkách Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových vydražit kromě domů a pozemků i takové drobnosti, jako jsou například lopaty. Jak jsme na Událostech247 upozornili, je to příležitost zejména pro ty, kteří by jinak na takovou koupi neměli dost peněz.

Stát rozprodává majetek

Stát se pravidelně zbavuje také aut, která byla zabavena v rámci trestné činnosti, případně těch vozů, které už jeho instituce nevyužijí. Širokou nabídku aut za velmi příznivé ceny jde proto najít například na webu Centra zajištěných aktiv Ministerstva vnitra ČR. Upozornili jsme třeba na to, že Škodovka se tak dá pořídit i za 8000 korun. Je však třeba počítat s tím, že to nebude žádný top stav.

iZdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
Stát draží i použitá zabavená auta

Nedávno Finanční správa zveřejnila informace o dražbě elektroniky, která byla zadržena během května v souvislosti s kontrolní akcí na odhalování nezdaněných dovozů zboží. Jak píše web Finance, do dražby se může přihlásit kdokoliv. Dražba první části zabavené elektroniky by se měla uskutečnit od 9. července 2024 přes online aplikaci APED (aplikace elektronických dražeb). Ke koupi budou notebooky, mobilní telefony, chytré hodinky, sluchátka nebo drony.

Co je potřeba udělat, abyste se mohli dražby zúčastnit

Zájemci si tak budou moci koupit opravdu luxusní zboží. Například iPhone 15 PRO MAX 256 GB s vyvolávací cenou 11 167 korun, průměrná cena na trhu je přitom 34 tisíc. K dispozici bude také Apple MacBook Air 256 GB s vyvolávací cenou 7834 korun. Průměrná cena je přitom 25 tisíc, píše web Peníze. Podmínkou pro účast v dražbě je registrace do výše uvedené aplikace elektronických dražeb. 

Stát se rozhodl vyjít lidem vstříc a prodává svůj majetek. Dům a auto za pár korun. Kupujte rychle, než se všechno vyprodá

Poprvé byla spuštěna v roce 2019 a od té doby na ní proběhlo 2410 elektronických dražeb, ve kterých byl vydražen majetek za 446 milionů korun. K ověření uživatele poslouží zřízená datová schránka nebo některá z forem identity občana. Využít je také možné uznávaný elektronický podpis. V případě, že uživatel nemá žádnou tuto formu ověření, může využít osobní ověření na pobočce finančního úřadu podle místa svého trvalého bydliště.

Slyšeli jste o státních dražbách? Pokud ano, zúčastnili jste se už nějaké? Napište nám to dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články