Stát řekl: Jedné skupině seniorů vezmeme část důchodu. Prostě jim každý měsíc vyplatíme méně peněz

Čeští senioři si zvykají na to, že současná vláda už k nim není tolik štědrá, jako ta předchozí. Některým z nich dokonce ubrala peníze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Začátek roku 2024 navíc přinesl pro důchodce hned několik změn. Události247 již dříve psaly o tom, že výrazné změny se dotkly třeba odchodů do předčasných penzí. Od poloviny letošního roku navíc začínají platit nová pravidla pro vyplácení státních příspěvků k důchodovému spoření.

Koho se snížení důchodu dotkne?

Součástí rozsáhlé důchodové reformy je také úprava mimořádných valorizací, které se nově mění jen v dočasný příspěvek. Namísto trvalého přilepšení, na které byli důchodci v případě vysoké inflace dosud zvyklí, tak od státu dostanou jen přídavek, jehož vyplácení skončí s nejbližší řádnou valorizací, jak Události247 upozornily už dříve. Mimořádné valorizace budou nahrazeny dočasným příspěvkem, který bude zohledňovat růst cen z 60 procent.

Dobré časy důchodcům skončily: Stát si na ně ušil boudu. Kdo se včas nepřipraví, toho čekají velké problémy

Vláda se navíc rozhodla, že se jedna skupina obyvatel naopak dočká snížení příjmů. Vysocí a významní představitelé minulého režimu totiž mají od března 2024 nižší starobní důchody. Jak píše web České důchody, jde o opatření, které prosadil ministr Marian Jurečka a poslanci ho schválili na konci roku 2022. Krácení důchodu se dotkne těch, kteří v období 25. února 1948 až 17. listopadu 1989 působili ve vysokých politických a dalších státních funkcích.

Dohledat tyto lidi nebylo jednoduché

Za každý započatý rok práce v této funkci se jim sníží procentní výměra důchodu o 300 korun. Počítá se vždy započatý cyklus 365 dnů, kdy byl daný člověk představitelem takové funkce. Například 370 dnů znamená dva roky, tedy dvě krácení. To je dohromady 600 korun. Výše krácení je omezena tak, aby důchod neklesl pod úroveň 18 674 korun, píše dále web. Pokud už někdo starobní důchod pobíral, proběhlo krácení procentní výměry od splátky v březnu 2024.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Výše zmíněným lidem se každoročně snižuje důchod

Snížení se týká asi 1500 prominentů bývalého režimu, jak psal web iDnes.  Seznam jmen předal už dříve sociálním správám resortů práce, obrany a vnitra Ústav pro studium totalitních režimů. Dohledávání nebylo jednoduché. Výzkumníci pátrali v archivech bezpečnostních složek i okresních a krajských archivech. V kádrových materiálech funkcionářů se neuváděla třeba rodná čísla. Experti tak procházeli i dobový stranický tisk a srovnávali fotografie, píše dále web.

Jaký je váš názor na tento vládní krok? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články