Pokud jste majitelem více nemovitostí, možná jednu z nich někomu pronajímáte. Když máte štěstí, jedná se o slušného nájemníka.
Vlastnit byt či dům s sebou však nese i jisté povinnosti. Psali jsme například o tom, že od letošního září v Česku začal platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Lidé, kteří si svá stará topná zařízení zavčas nevyměnili, by je teď už vůbec neměli používat. Pokud by si v nich chtěli zatopit, může jim za to hrozit pokuta až 50 000 korun.
Od příštího roku se všechno změní
V případě, že svou nemovitost někomu pronajmete, sice vyděláte peníze, ale mohou vám také vzniknout velké problémy. Třeba když vaši nájemníci neplatí nájem, nebo vám v horším případě byt zdemolují. V současné době může vystěhování takového problémového člověka trvat klidně i tři roky a ušlý zisk vám nikdo nenahradí. Pronajímatelé se proto snaží vybírat nájemníky, u kterých předpokládají, že problém s placením nájmu mít nebudou, jak píše web Lidovky.
Teď už se však pronajímatelům blýská na lepší časy. Vláda totiž na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka v červnu schválila změnu zákona, která umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků tzv. rozkazem k vyklizení. Dojde tak ke zkrácení, a především ke zjednodušení řízení před soudem, jak píše web SBD Praha. Jedná se tedy o nové nařízení, které pomůže pronajímatelům bytů a domů rychleji získat zpět, co jim patří.
Neplatiče z bytu nemůžu dostat, říká majitelka
Toto řízení se vztahuje pouze na případy, kdy mezi pronajímatelem a bývalým nájemcem existoval nájemní vztah, který už skončil. Říkáte si, jak konkrétně to bude fungovat? Půjde o druh žaloby, který bude pronajímatel moci na nájemníka podat. Bude však muset splňovat několik podmínek. Kromě již zmíněného ukončení nájemního vztahu také bude muset dokázat, že nájemce písemně vyzval k vyklizení bytu alespoň 14 dní před podáním žaloby.
Pokud soud důvody uzná, vydá následně již zmíněný rozkaz k vyklizení. Podle něj bude muset nájemník do 15 dnů od doručení rozkazu vyklidit byt nebo dům a zaplatit náklady řízení, případně může do 15 dnů podat u soudu odpor. „Konečně budeme mít také něco v ruce. Pronajímám garsonku po babičce a paní, která tam bydlí, už čtyři měsíce neplatí nájem. Byt odmítá opustit a práva se nikde nedovolám,“ řekla Událostem247 paní Jana z Břeclavi.