Stát rozdá Čechům peníze na to, aby si postavili dům. Nárok má každý, kdo splní jednoduché podmínky

Stát chystá novou dotaci, kterou bude moci využít spousta Čechů. Cílem je, aby bylo v Česku více domů. Ale jen těch dřevěných.

i Zdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ať už Češi staví či rekonstruují dům, mohou od státu dostat hned několik druhů dotací. Události247 již dříve informovaly o příspěvku Dešťovka, který má lidi motivovat k využívání dešťové vody. Hojně diskutovaná byla také dotace Oprav dům po babičce určená pro ty, kteří se rozhodli rekonstruovat starší domy. Aktuálně chystá ministerstvo životního prostředí další dotační program. Má být určený pro ty, kteří se chystají stavět nový dům.

Peníze pro ty, kteří budou stavět dům ze dřeva

Jak píše web Novinky, nová dotace má být určena pro lidi, kteří plánují stavět dřevostavbu. Dotace by měla být k dispozici už od ledna příštího roku a má být součástí dotačního programu Nová zelená úsporám, který podporuje výstavbu energeticky úsporných domů. Aktuálně činí podíl dřevostaveb v Česku zhruba 14 procent ze všech vznikajících budov. To by chtělo ministerstvo s pomocí dotace změnit. Cílem má být, aby tento podíl do roku 2035 vzrostl na 25 procent, psal již dříve web Novinky.

Tito Češi mají od státu nárok na 1 000 000 Kč. Týká se to i vás?

A co je vlastně důvodem zaměření se právě na tento typ staveb? Dřevostavby mají podle všeho řadu výhod. Jak uvádí server Finance, jejich stavba je v porovnání se zděnými budovami velmi rychlá a k tomu mají životnost klidě i okolo 100 let. Navíc mají i výrazně nižší dopady na životní prostředí, jak pro web Ekolist řekla ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů Lenka Trandová.

Dotace nebude pro každého

Informace o tom, jaké budou přesné podmínky programu ani kolik peněz by z něj lidé mohli získat, zatím nejsou známé. Ministr životního prostředí nicméně uvedl, že stejně jako v případě ostatních novostaveb, i zde budou muset budovy splnit určitá energetická kritéria.

iZdroj fotografie: Roger Cornfoot/ Creative Commons / CC-BY-SA
Na novostavby ze dřeva by Češi v budoucnu mohli čerpat státní dotace

Zároveň, dřevěný materiál by se neměl stát jen doménou rodinných domů, ale i nově vznikajících veřejných budov. Jak dodává web Novinky, v budoucnu by se mohlo zavést pravidlo, aby u těchto staveb dřevo činilo minimálně 20 procent z použitých materiálů.

Přijde vám jako dobrý nápad, aby se zvyšoval podíl dřevostaveb v Česku? Dejte nám vědět, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články