Stát rozhodl: Majitele občanských průkazů čekají velké změny. Vše odstartuje už 1. ledna 2024

Zavedení elektronických dokladů se blíží. Vláda to letos schválila a díky tomu bychom u sebe nemuseli nosit občanku nebo třeba řidičák.

i Zdroj fotografie: Státní tiskárna cenin
                   

Už na jaře jsme na Událostech247 informovali o tom, že digitální a informační agentura pracuje na aplikaci, prostřednictvím které by lidé prokazovali svou totožnost bez nutnosti předložení fyzických dokladů. České technické řešení má být v budoucnu také propojené s celoevropských systémem eWallet, tedy evropská digitální peněženka. Plastové doklady tak už brzy mohou být minulostí.

Co je potřeba k tomu, abyste měli elektronickou občanku

Většina lidí, kteří platí bezhotovostně, používá místo plastové karty mobilní telefon. Už brzy bude možné mít v mobilu také občanský průkaz nebo třeba řidičské oprávnění. Nejde však o to, že by tyto doklady zcela nahradily plastové kartičky. Jak píše web Živě, jde o dobrovolnou alternativu. Dá se totiž předpokládat, že například senioři tuto možnost nevyužijí. Ne každý má navíc chytrý mobilní telefon.  

iZdroj fotografie: Policie ČR
Občanky budou moci u vybraných institucí lidé předkládat i v digitální podobě

Nová aplikace má být dostupná ke stažení už od 1. ledna 2024 pro iOS a Android. V základní fázi bude zatím umět pracovat pouze s občanským průkazem. Do aplikace si ho bude možné nahrát přes Identitu občana. Pak už se budete moci prokazovat virtuální kartičkou v aplikaci, upozornil web Chip. Ministr pro digitalizaci Ivan Bartoš také upozornil na funkci, kdy budete moci v aplikaci zaškrtnout jen ty informace, které potřebujete v tu danou chvíli prokázat.

Doklady budou zavedeny postupně

V první vlně bude možné se touto e-občankou prokázat zatím pouze při komunikaci s ministerstvem, Českým telekomunikačním úřadem, úřadem vlády, nebo třeba Národní sportovní agenturou. Seznam je plně k prohlédnutí na webu edoklady.gov.cz. Další vlna má následovat v červenci 2024, kdy už se bude možné prokazovat i policii, u soudu, finančnímu úřadu nebo například na úřadu práce. Soukromým osobám bude možné aplikaci předložit až od ledna 2025, píše web Chip.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Změny se v budoucnu budou týkat i řidičských průkazů

Občanský průkaz v aplikaci eDoklady však nebude platný v zahraničí. Tato funkce má začít fungovat až později, nejdříve však až po roce 2025, píše dále web Chip. „Sice nepatřím úplně mezi starší generaci, je mi 46 let, ale i přesto si myslím, že některé věci je lepší nechat po staru. Ano, kartou přes mobil platím pravidelně, ale nemyslím, že je dobré mít v něm úplně všechny doklady, i když těžko říct, třeba to zkusím a časem změním názor,“ řekl Událostem247 IT technik Michal Hovorka z Prostějova.

Budete využívat elektronické doklady? Řekněte nám váš názor na tuhle novinku dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články