Peníze jsou věčné téma, ať už se to týká pracujících lidí, nebo ať už jde o seniory. Všechny věkové skupiny by uvítaly vyšší příjmy.
O zvyšování platů některých státních zaměstnanců psaly Události247 již dříve. Od letošního roku si polepšili například učitelé, jejichž platy by měly dosahovat 130 procent průměrné mzdy. Teď se zdá, že peníze navíc by mohli již brzy dostat také další pracovníci. Přidáno mají na podzim podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky dostat také úředníci. O kolik, to zatím ještě není jasné.
Jak se bude počítat zvyšování mzdy
Víte od nás také, že minimální mzda se od ledna 2024 zvedla o 1600 korun na 18 900 korun. Do několika let by se pak měla ustálit na 45 procentech průměrné mzdy. Od roku 2025 by se měla začít zvedat podle vzorce, který upraví zákoník práce. Zvýšit se letos mají také čtyři z osmi stupňů zaručených mezd. Podle premiéra Petra Fialy nemá být minimální mzda napojena na takzvanou mzdu zaručenou. Tabulku najdete zde.
Poslanecká sněmovna se na konci června sešla na své 108. schůzi. Hlavním bodem jednání byly právě vládou navrhované změny v systému minimálních a zaručených mezd. Do zákona se mají dostat v rámci změn v zákoníku práce, jak píše web TN. Změny už před několika měsíci představil ministr práce a sociálních zemí Marian Jurečka. Novela má přinést postupné zvýšení minimální mzdy na 47 procent té průměrné, teď je na úrovni asi 41 procent. Dotklo by se to až 100 tisíců lidí.
Od kdy by měl zákon platit?
Zjednodušit by se měl systém takzvaných zaručených mezd, který se v soukromé sféře prakticky ruší. Novela má do zákoníku zapracovat evropskou legislativu. Opozici se to však nelíbí. Jde podle ní už o třetí vládou navrženou změnu zákoníku práce během krátké doby. Někteří opoziční poslanci ale změnu podporovali. K zákonu bylo schváleno také několik pozměňovacích návrhů.
Měly by umožnit například vyšší příplatky k platu, umožnit 24hodinové směny nebo podporu vzdělávání ve zdravotnictví, píše dále TN. Dále se jednalo také o technické změny a změny schválené sociálním výborem. Pro novelu jako celek hlasovalo 125 poslanců ze 147 přítomných. Proti jich bylo pouze 17. Zákon ještě zamíří k projednání do Senátu a pokud projde, tak zamíří k podpisu prezidentovi. Vláda by chtěla, aby novela platila od letošního podzimu.