Stát rozhodl: Statisíce Čechů musí okamžitě změnit způsob vytápění. Kdo to neudělá, dostane pokutu 50 000 Kč

Pokud svůj domov vytápíte pomocí kotle, měli byste si co nejdřív ověřit, jaký typ máte. Některé totiž budou už brzy zakázány.

i Zdroj fotografie: Luca at Polish Wikipedia / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že od září 2024 bude zakázáno používat k topení kotle 1. a 2. emisní třídy, jsme na Událostech247 informovali už dříve. Důvodem jsou přísnější emisní normy, které již tyto staré modely kotlů nesplňují. Nově bude povinný typ kotle, který je ve 3. a vyšší emisní třídě. Kdo se novému zákonu nepodřídí a nový kotel si nekoupí, ten pak může dostat pokutu 50 tisíc korun.

Zbývá už jen pět měsíců

Proč budou mít starší kotle zákaz používání v domácnostech? Jsou neekologické a velmi neefektivní. Většinou jde o kotle na tuhá paliva vyrobené před rokem 2000. Hlavním problémem těchto kotlů je to, že do ovzduší vypouští vyšší množství CO2 a proto nesplňují aktuální ekologické standardy a normy. V praxi to znamená, že na tyto kotle nepůjde vystavit revizní zprávu, upozornil web Tepelná technika. Původně mělo být toto nařízení už dávno platné.

Konec kotlů v ČR: Začne platit už letos. Kdo s nimi bude i nadále topit, ten dostane pokutu 50 000 Kč

Jak jsme na Událostech247 psali, zákaz měl začít platit už v září roku 2022. Vláda se ovšem rozhodla opatření o 2 roky posunout, protože mnozí lidé by výměnu nemuseli stihnout včas. Pro některé domácnosti může být výměna nového kotle problém kvůli financím. Pro tyto případy je možné využít dotační program Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace.

Pokud kotel nevyměníte, musíte ho odstavit

Podle Ministerstva životního prostředí je v provozu ještě asi 150 tisíc kotlů, které musí být kvůli novele zákona o ovzduší do srpna vyměněny. Jak upozornil web Dům a zahrada, Asociace podniků topenářské techniky toto číslo odhaduje dokonce ještě významně vyšší. Zájem o výměnu je však nízký a kapacity topenářů jsou nedostačující. „Provozovatelé nevyhovujících kotlů je budou muset nejpozději do 31. srpna 2024 odstavit,“ upozorňuje mluvčí resortu Dominika Pospíšilová.

iZdroj fotografie: Olimar/ Creative Commons / CC-BY-SA
Řada Čechů musí v dohledné době vyměnit staré dosluhující kotle

Cílem novely zákona o ovzduší, která vstoupí v platnost se zářím tohoto roku, je snížit znečištění ovzduší, a tak zlepšit kvalitu života všech obyvatel ve městech a obcích. Podle zákona o ochraně ovzduší bude tedy od 1. září 2024 povoleno používat pouze kotle 3. a vyšší emisní třídy podle normy ČSN EN 303-5. „Nám se kotel pokazil před dvěma lety, takže jsme ho museli vyměnit a tím pádem se nás naštěstí teď už výměna netýká. Využili jsme také kotlíkovou dotaci,“ říká pro Události247 pan Michal.

Týká se tahle povinnost i vás? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články