Statisíce českých domácností si musí v roce 2024 urychleně vyměnit spotřebič. Kdo to včas neudělá, dostane pokutu 50 000 Kč

Spousta českých domácností má povinnost si pořídit nový kotel na tuhá paliva. V opačném případě je to vyjde pěkně draho.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O tom, že od září 2024 bude zakázáno používat k topení kotle 1. a 2. emisní třídy, jsme na Událostech247 informovali už dříve. Důvodem jsou přísnější emisní normy, které již tyto staré modely kotlů nesplňují. Nově bude povinný typ kotle, který je ve 3. a vyšší emisní třídě. Kdo se novému zákonu nepodřídí a nový kotel si nekoupí, ten pak může dostat pokutu 50 tisíc korun.

Vyměnit kotel je potřeba

Původně mělo být toto nařízení už dávno platné. Jak jsme na Událostech247 psali, zákaz měl začít platit v září roku 2022. Následně ale začal konflikt na Ukrajině, což způsobilo obrovskou nejistotu v dodávkách plynu a jiných klíčových materiálů. Vládní politici se proto rozhodli opatření o 2 roky posunout, protože mnozí lidé by výměnu nemuseli stihnout včas. Pro některé domácnosti může být výměna nového kotle problém kvůli financím.

Kdo si doma brzy nevymění kotel, ten úřadům zaplatí 50 000 Kč. Už se to na nás valí

Pro tyto případy je možné využít dotační program Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace. Mezi podporované zdroje tepla patří kromě kotlů na biomasu také kamna, krby, tepelná čerpadla, solární kolektory a fotovoltaika. Příspěvek pokryje až 50 procent výdajů na nové vytápění. Domácnosti s nízkými příjmy, zejména senioři a lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, mohou získat dokonce až 95 procent z dotací. Čerpání dotace z těchto dotačních titulů je možné pouze do srpna.

Sehnat topenáře je problém

Statistiky ministerstva životního prostředí hovoří o výměně až 150 tisíc kotlů, Asociace podniků topenářské techniky však hovoří až o 250 tisících nevyhovujících kotlů, jejichž provoz musí do konce srpna letošního roku skončit. Jak píše web České stavby, reálné číslo však může být ještě o dost vyšší. Navíc nejen že je třeba si pořídit nový kotel, ale lidé si ho musí nechat také namontovat odborníky k tomu určenými.

iZdroj fotografie: Luca at Polish Wikipedia / Creative Commons / CC-BY-SA
V Česku se musí do konce srpna vyměnit statisíce kotlů

Topenářů je však nedostatek a může se stát, že to lidé do termínu prostě nestihnou. „Já už jsem peníze na nový kotel dostala, ale sehnat někoho, kdo mi ho odborně namontuje, je obrovský problém. Jeden nám dal dokonce termín až na říjen,“ popsala Událostem247 paní Anežka s tím, že musí tedy hledat dál a zkoušet, jestli se neuvolní termín u někoho jiného. Pokud tedy lidé chtějí vše stihnout a vyhnout se pokutě, neměli by výměnu kotle nechávat na poslední chvíli. 

Týká se výše zmíněná povinnost i vás? Dejte nám to vědět v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články