Stát rozhodl: Všichni tito Češi budou dostávat o 50 % méně peněz z důchodu. Neudělají s tím nic. Dotkne se to i vás?

Někteří senioři si neodpočinou ani ve vytouženém důchodu. Budou totiž zřejmě muset pracovat, aby měli na živobytí.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Češi musí mít pro nárok na přiznání penze zaplaceno alespoň 35 let důchodového pojištění, jak jsme na Událostech247 upozornili už dříve. Ne všichni však tuto podmínku splňují. Důvodem může být například to, že neplatili sociální pojištění, protože pracovali na černo, nebo byli dlouhodobě vedeni na Úřadu práce bez nároku na podporu v nezaměstnanosti. Do doby pojištění se započítávají jen roky, kdy je z příjmu odváděno sociální pojištění.

Komu nárok na důchod vůbec nevznikne

Od ledna 2024 dochází k nárůstu základní výměry starobního důchodu o 360 korun na celkových 4 400 korun. Upozornili jsme na to, že například minimální výše starobního důchodu tak pro rok 2024 bude činit 5 170 korun. Tento růst je však pro mnohé seniory v současné době neustálého zdražování naprosto nedostačující. Budou sice pobírat více peněz, ale takto malý důchod jim nebude stačit ani na pokrytí základních výdajů, jako je bydlení a něco k jídlu.

Víme, o kolik se vám v roce 2024 zvýší důchod. Chcete to vědět?

Do doby pojištění se započítávají odpracované roky a náhradní doba pojištění, například péče o dítě do 4 let věku nebo studium před rokem 2010, vysvětluje web E15. Starobní důchod nemůže být přiznán dříve, než při dosažení požadovaného věku. Základní podmínkou je právě splnění minimální doby pojištění, což je uvedených 35 let. Bez získání minimální doby pojištění nárok na starobní důchod nevznikne.

Nemám ani na nájem, říká podnikatelka v důchodu

Podle dřívějších údajů ministerstva práce se má průměrný starobní důchod v lednu dostat nad 20 600 korun, jak psal web České noviny. Lidé, kteří však neplatili sociální pojištění potřebnou dobu, mají smůlu. Na tuto částku totiž nedosáhnou. Protože je minimální výše důchodu jen necelých 6000 korun, někteří budou mít existenční problémy. Zvýšit penzi jim může výchovné, které se vyplácí ve výši 500 korun na jedno vychované dítě. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Všem důchodcům se od letošního ledna navýšila penze o 360 korun

Alespoň to by mohlo jejich situaci mírně vylepšit. Na důchod se těšila také paní Marie z Brna. „Mám dvě děti a tři vnoučata, takže jsem se těšila, až na ně budu mít čas. Protože jsem v posledních letech podnikala, nebyly moje oficiální příjmy moc vysoké. Bohužel mě nenapadlo, že se to vlastně promítne i do výše mého důchodu. Když mi paní na úřadu řekla, že dostanu 12 600 korun, málem jsem omdlela, jen nájem platím 11 tisíc,“ popsala Událostem247.

Co si o stávající důchodové situaci v Česku myslíte vy? Váš názor nám můžete napsat v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články