Někteří lidé mohou od státu dostat hromadu svých peněz zpátky. Ne každý však o této možnosti ví.
Některé částky se mohou pro jednotlivce pohybovat v řádech několika desítek tisíc korun. Jak Události247 informovaly už dříve, jedná se o peníze z bývalého II. pilíře důchodového spoření, který byl zaveden před 10 lety. O tři roky později ho však politici zrušili. I když si většina lidí své naspořené peníze už vyzvedla, stále státu zůstává ještě spousta peněz. Na jejich vyzvednutí mají lidé už jen pár týdnů.
Týká se to stovek Čechů
Finanční správa stále eviduje několik stovek lidí, kteří zatím nepožádali o své peníze ze zrušeného druhého důchodového pilíře. Je to přitom poslední příležitost, jak upozornil web TN. Pokud tito lidé o své úspory nepožádají, propadnou státu a už je nikdy neuvidí. „K 24. listopadu 2023 je evidováno 878 účastníků důchodového spoření, kteří si o své peníze v celkové výši 3 545 500 korun dosud nepožádali, “ cituje TN mluvčí Generálního finančního ředitelství Kláru Křehlovou.
Na to, aby se lidé o své peníze přihlásili, jim už moc času nezbývá. Mohou tak učinit už jen do konce tohoto roku. Nevyzvednuté prostředky budou po roce 2023 v souladu se zákonem převedeny do státního rozpočtu. „Většina účastníků má na účtech druhého pilíře u finančních úřadů uložené prostředky do 200 korun. Najdou se ale i případy, které přesahují 100 tisíc korun, a to by je pak v lednu zcela jistě mrzelo,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová.
Jak o peníze požádat
Pro vyplnění žádosti mohou lidé využít webovou aplikaci nebo vzorovou žádost, která je dostupná na stránkách Finanční správy. Finanční úřad pak přeplatek následně vrátí do 30 dnů od podání žádosti. „Pokud si nejste jistí, zda úřad ve vašem případě takové prostředky eviduje, kontaktuje vaše územní pracoviště,“ vyzývá správa. „Finanční úřady se aktivně snažily a stále se snaží kontaktovat občany, kteří si ve druhém důchodovém pilíři spořili a zatím nepožádali o vyzvednutí svých úspor,“ uvedla generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.
„Vidíte, o tom jsem neměla ani tušení a to mám naspořeno určitě tak 90 tisíc korun. Poradím se se synem a o peníze musím co nejrychleji požádat. Přece to nenechám státu za to, jak teď občany s tím slavným konsolidačním balíčkem ždíme,“ uvedla pro Události247 paní Marie z Hodonína. V případě úmrtí neměly peníze propadnout státu, ale získat je měli dědicové střadatele. Do druhého pilíře si ukládalo peníze celkem 83 tisíc lidí, kteří do něj odvedli celkově částku 3,45 miliardy korun, připomíná web Deník.