Stát vyždímá peněženky Čechů na nové dani. Lidé jsou zaskočeni, najednou musí platit nesmyslné sumy peněz

Daně jsou oblíbeným nástrojem, jak navýšit státní příjmy. Na jedné z nich chce letos vláda od Čechů vybrat o 8 miliard víc než loni.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

V oblasti daní se v poslední době dějí velké změny. Jak psaly Události247, proměny se dočkaly sazby daně z přidané hodnoty (DPH) i některé daňové slevy. To ale není to jediné. K velkému navýšení došlo od letošního roku také u dani z nemovitosti. A co víc, její růst podle všeho ještě neskončil.

Stát na této dani vydělá obrovské sumy peněz

Jak informovaly Události247, výše daně z nemovitosti, kterou musí Češi zaplatit do konce května, letos skokově vzrostla. V průměru se navýšila o 80 procent. V letošním roce by tak stát podle odhadů na této dani měl od Čechů vybrat zhruba 20 miliard korun. To je téměř o 8 miliard víc než loni, uvádí web Hospodářské noviny.

Milion Čechů musí státu do 31. května 2024 zaplatit novou brutální daň. Kdo tak neučiní, dostane od úřadu likvidační pokutu

Jsou pak ale místa, kde je nárůst ještě razantnější. Jak totiž dále píše server Hospodářské noviny, města a obce si mohou od roku 2010 pro nemovitosti ve svém katastru zavést ještě vyšší daň a zvýšit tak příjmy do své kasy. A to také mnohé samosprávy činí. Příkladem je Zlín, kde se letos v součtu všech zdražení daň z nemovitosti některým lidem navýší až pětinásobně. Třeba vlastníci bytů 2+1 zde letos zaplatí v průměru 2241 korun, loni to bylo jen 659 korun. Mnozí lidé jsou tak z vysokých částek po právu zaskočeni.

Daň se bude nadále navyšovat

Jak navíc dodává web Podnikatel, letošním razantním zdražením celá věc zdaleka nekončí. Nově se totiž bude daň neustále navyšovat podle takzvaného inflačního koeficientu. Zjednodušeně řečeno se bude poplatek upravovat úměrně inflaci. Částka, kterou lidé musí na této dani zaplatit, se tak bude každoročně o trochu zvedne. V případě, že by náhodou došlo k deflaci, pak její výše zůstane stejná a snižovat se nebude.

iZdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC-BY-SA
Na zemědělskou půdu se inflační koeficient nevztahuje

Oddychnout si v tomto ohledu mohou pouze vlastníci zemědělské půdy. Jak totiž dodává server Seznam Zprávy, zde se daň nebude upravovat podle inflace. Její výše se má odvíjet od hodnoty pozemků. Jejich nacenění pak vychází z vyhlášky zákona o dani z nemovitých věcí, která průměrné ceny těchto pozemků každoročně stanovuje.

Co si o zvýšení daně z nemovitosti myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články