Stát zruší účtenky ve všech obchodech. Lidé jsou rozzuřeni, jak se asi dozvíme, že nás prodavačky neošidily?

Ačkoli většina lidí účtenku po nákupu rovnu vyhodí, stále se najdou tací, kteří si papírové účty pečlivě schovávají. Tomu bude ale v budoucnu nejspíš konec.

i Zdroj fotografie: NovýúčetPronovéÚčely / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Účtenky jsou nedílnou součástí většiny nákupů. Lidé je dostávají v supermarketech, obchodech s oblečením i dalších prodejnách. V budoucnu by se však mohlo stát, že by již lidé účtenky coby doklad o svém zakoupeném zboží automaticky nedostávali. Vláda totiž plánuje jejich výrazné omezení.

Papírové účtenky možná brzy skončí

Ještě donedávna stát na účtenkách velmi lpěl. Pomocí elektronické evidence tržeb (EET) prodejcům ukládal povinnost všechny tržby řádně evidovat a vydat každému zákazníkovi účtenku. To však již neplatí. Jak psaly Události247, EET bylo s příchodem nové vlády zrušeno. A nyní se zdá, že systém účtenek čeká další změna.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Papírové účtenky možná v budoucnu z obchodů zmizí

Ministerstvo průmyslu a obchodu se chystá uzákonit povinné elektronické účtenky. Ty by měly nahradit stávající papírové verze, píše web iDnes. A jak to bude fungovat v praxi? Všechny účtenky by se lidem měly ukládat do jedné aplikace, kde by je mohli pohodlně najít. Tištěné verze by pak byly k dispozici jen na vyžádání.

Mnohým lidem se nápad nelíbí

Hlavním cílem návrhu má být šetření peněz i životního prostředí. Tištění účtenek s sebou totiž nese pro obchody nemalé náklady, a navíc to celé zbytečně zatěžuje životní prostředí. Jak upozorňuje web Kupi, účtenky v naprosté většině případů hned po nákupu končí v koši, další značnou část si zákazníci od prodavačů ani nepřevezmou a nechají ji ležet na pokladně.

Bez zkontrolování účtenky přijdou zákazníci zkrátka: Obchody klidně naúčtují položky, které nebyly v košíku. Velké řetězce nejsou z obliga

Kromě ekonomických a environmentálních benefitů by pak přechod na elektronické účtenky měl mít i pozitivní přínos přímo pro nakupující. Těm by totiž měl ušetřit čas strávený u pokladen čekáním na vytištění účtenky. Navíc by jim to mohlo značně urychlit a usnadnit případné reklamace a vracení zboží. Namísto schovávání a následného hledání papírového dokladu by vše mohli snadno najít ve své mobilní aplikaci.

Řadě lidí se však i přes tyto benefity nápad nelíbí. Zejména senioři totiž mnohdy stále nevlastní chytré telefony a s mobilními aplikacemi pracovat neumí. Ti by pak museli vždy extra žádat o papírovou účtenku. Anebo odejít bez ní. Pak se jim ale klidně může stát, že bez kontroly by zaplatili více peněz, než by ve skutečnosti měli a ani by se nedozvěděli, že je prodavači ošidili. Jak ostatně v minulosti psaly Události247, případy chybně namarkovaných položek či vyšších cen v českých obchodech rozhodně nejsou ojedinělé.

Co si o nápadu myslíte vy? Souhlasíte s ním, nebo jste pro zachování papírových účtenek? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články