Podnikatelé většinou ve snaze ušetřit na odvodech přiznávají menší výdělky, než ve skutečnosti mají.
Pokud to ale dělají dlouhodobě, hrozí jim, že ve stáří nebudou pobírat téměř žádný důchod. Jak již dříve psaly Události247, od letošního roku se výrazně navýšilo zdravotní a sociální pojištění. Tyto nemalé částky, které podnikatelé státu každý měsíc odvádí, ale nejsou to jediné, co musí dělat. Každý rok totiž musí také poslat státu důležitý dokument, a sice daňové přiznání. Kdo to včas neudělá, vyfasuje pokutu.
Jak se podnikatelům počítá důchod?
Živnostníci a podnikatelé mívají většinou nižší starobní důchod než zaměstnanci. Na průměrný starobní důchod, který na konci roku 2023 činil 20 264 korun, dosáhnou osoby samostatně výdělečně činné pouze výjimečně, jak upozornil web Finance. Rozhodujícími důchodovými částkami u OSVČ jsou vyměřovací základy, ze kterých se v jednotlivých letech od roku 1986 platilo sociální pojištění.
Vyměřovacím základem u podnikatelů přitom není roční příjem a není to ani roční hrubý zisk. Skutečný vyměřovací základ byl v předchozích letech na úrovni poloviny daňového základu. Většina podnikatelů je na tom pro důchodové účely hůře, než s ohledem na své příjmy očekává. OSVČ, které nevstoupily do daňového paušálu, musí odvádět měsíční zálohy na sociálním pojištění. Tato měsíční záloha je jedna dvanáctina ročního sociálního pojištění za uplynulý rok.
Málo platíte, málo dostanete
Vždy však musí být zaplacena alespoň minimální měsíční záloha na sociálním pojištění, kteráletos činí 3852 korun, píše dále web. Měsíční částka starobního důchodu záleží nejenom na výši rozhodných příjmů, ale také na získané době pojištění. Protože se všechny státní důchody od ledna 2024 zvýšily o 360 korun, jako průměrný starobní důchod se posuzuje právě částka 20 624 korun. Minimální důchod ovšem lidem nepokryje vůbec nic. Jak píše web Investujeme, je to částka 4260 korun.
Podnikatelé, kteří platí minimální sociální pojištění, musí počítat se značně podprůměrným státním důchodem. Minimální měsíční vyměřovací základ 8 709 korun a odpovídá měsíční záloze ve výši 2 544, píše dále web. Zaměstnanci, kteří pracují celý život za minimální mzdu, budou mít tedy od státu o dost vyšší důchod než OSVČ platící minimální měsíční zálohy. Na konci loňského roku v Česku působilo skoro 1,13 milionu podnikatelů, jak píše web Podnikatel.