Statisíce Čechů přijde o práci: Na zaměstnance se valí lavina propouštění. Týká se to i vás?

Český pracovní trh čeká už za pár let zásadní změna. Neustále se rozvíjející digitalizace a automatizace mají připravit o místa stovky tisíc lidí.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ohrožených pracovních pozic je čím dál víc. Na vině jsou celosvětové dopady, které tlačí aktuální trendy, jako je automatizovaná výroba a postupná digitalizace. Studie Boston Consulting Group upozorňuje, že do roku 2030 zanikne 330 tisíc pracovních pozic. Dalších 55 tisíc lidí bude muset projít rekvalifikací, pokud o práci nechtějí přijít.

Firmy se předhánějí s nabídkami

Studie uvádí, že největší nedostatek bude u elektrikářů a řemeslníků obecně, protože tyto profese na pracovním trhu chybí ve velké míře už dnes. V České republice trh navíc už několik let vykazuje velmi nízkou nezaměstnanost. Firmy se proto musí předhánět s lepšími nabídkami a pracovníci v ohrožených pozicích tak nemají motivaci k tomu, aby své profesní zaměření měnili.

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
V ČR je ve srovnání s ostatními státy EU relativně nízká nezaměstnanost

I to je důvodem, proč budou v následujících letech ohroženy manuální profese. „Je stále obtížnější obsadit pozice na pracovištích, kde se úkoly pravidelně opakují. Problém představují také výkyvy během roku, typicky akce Black Friday nebo Vánoce, které stávající zaměstnanci nejsou schopni pokrýt,“ cituje web CNN Prima News ředitele technologické firmy Element Logic Jindřicha Kadeřávka.

Roboti nechtějí dovolenou, ani vyšší mzdu

Redukce pracovních pozic se dotkne především pomocných pracovníků ve výrobě, zprostředkovatelů služeb nebo provozovatelů prodejen a prodavačů. Psal o tom web HR News. U každé z těchto profesí se do roku 2030 předpokládá přebytek více než 20 tisíc zaměstnanců, které bude v mnoha případech čekat náročné přeškolení a rekvalifikace. „Pracuju jako prodavačka v lahůdkách už 20 let. Nedovedu si ale představit, jak si zákazník povídá třeba s robotem o tom, že chce navážit 20 deka vlašáku,“ řekla Událostem247 Marta Kuncová z Brna.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zaměstnance, kteří pracují zřejmě už brzy silně zasáhne nadcházející robotizace a automatizace

Ekonom Štěpán Křeček upozornil, že digitalizace a robotizace však přinesou po lidi i spoustu nových pracovních příležitostí. „Vytvoří se celá škála nových míst. Někdo musí stroje vyrobit, servisovat a ovládat je. Pracovní místa se budou rušit, nebudou ale bez náhrady,“ uvedl ekonom pro CNN Prima News. „Roboti mají výhodu, že pracují 365 dní v roce, neberou si dovolenou a nepožadují navyšování mezd. Výhody pro automatizaci jsou proto značné,“ dodal Křeček.

Na jaké pracovní pozici pracujete? Dotkne se vás případná propouštění, o kterém studie pojednává? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články