Statisícům Čechů hrozí, že na Vánoce nebudou mít dárky ani štědrovečerní večeři. Týká se to i vás?

Peníze jsou palčivým problémem spousty lidí. Někteří jsou na tom dokonce tak zle, že si možná neužijí ani vánoční večeři.

i Zdroj fotografie: Pavel Ševela / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

To, že Česko patří mezi nejdražší země v Evropě není žádnou novinkou. Platíme třeba spoustu peněz za energie, jak jsme na Událostech247 upozornili nedávno. Extrémní cenový skok čeká příští rok například i tolik oblíbené vepřové maso, jak jsme psali před pár dny. Zatímco loni v říjnu jsme kupovali kilo vepřové kýty v průměru za 132 korun, letos v květnu už to bylo 151 korun a to podle expertů stále ještě není konec.

Nepomáhá ani celoroční šetření

Pro samoživitele jsou vánoční svátky jedním z nejvíce stresujících období v roce. V Česku žije 210 tisíc rodičů, kteří sami pečují o víc než 336 tisíc dětí, uvádí web České novinky. Pod hranicí chudoby žije 36 procent z nich. Mnoho samoživitelů šetří na vánoční svátky celý rok, ale i přesto si mnozí nemohou dovolit pro své děti nakoupit dárky nebo připravit kapra, salát a upéct alespoň pár druhů cukroví.

Čechy milované maso brzy astronomický zdraží. Kdo si včas neudělá zásoby, ten se v obchodě nedoplatí

Většina samoživitelů totiž nemá žádné finanční úspory a jakýkoli nečekaný výdaj tvrdě zasáhne jejich rodinný rozpočet na několik měsíců, píše web Žena-in. Někteří však mají štěstí, že právě v předvánočním období podává řada firem samoživitelům pomocnou ruku. Společnost Hellmann’s například už od roku 2020 rozdává v předvánočním období potřebným bramborový salát. Doposud darovali téměř 6 tisíc porcí této pochoutky.

Pozor na nevýhodné půjčky

Za klasickou štědrovečerní tabuli utratí Češi průměrně kolem 3,5 tisíce korun. Přes 80 procent z nich bude 24. prosince večeřet bramborový salát. Kvůli rostoucím cenám potravin se jeho cena během loňských Vánoc meziročně zvýšila o 43 procent, píše dále Žena-in. „Pamatuji si, že jednou byla v televizi rodina, která měla sedm dětí a protože neměli peníze, neslavili Vánoce, to je podle mě naprostá hrůza. Já naopak ještě dávám do sbírek různé hračky a knížky, které už mé děti nepotřebují,“ řekla Událostem247 paní Eva z Brna.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Někteří Češi si během svátků berou kvůli vysokým výdajům na dárky a jídlo nevýhodné půjčky

Experti také varují před rychlými půjčkami, které si před Vánocemi někteří lidé berou na nákup vánočních dárků. „Přestože většina Čechů ví, že půjčky na Vánoce nejsou dobrý nápad, stále je tu část českých domácností, které vánoční výdaje neplánují s předstihem a využijí často rychlé půjčky za nevýhodných podmínek, protože se v nich neorientují,“ uvedla pro web České noviny generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová, která se zaměřuje na správu pohledávek.

Spočítali jste si, zda budete mít letos dostatek peněz na nákup dárků a surovin k štědrovečerní večeři? Diskutovat můžete dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články