Statisícům Čechů se zdraží elektřina o desítky tisíc korun. Kdo nezaplatí, ten si doma nezatopí

Cena elektřiny se pomalu opět zvyšuje. Nemalý podíl na tom má vláda i Energetický regulační úřad. Zjistěte, jaké poplatky se od příštího roku zvednou.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

O tom, že Češi budou muset od příštího roku znovu platit poplatky za obnovitelné zdroje psaly Události247 již dříve. Bohužel to není to jediné, co se na Čechy v souvislosti s cenami energií valí. Od nového roku totiž zdraží také regulovaná složka elektřiny. A to ne málo. Kvůli tomu se tak statisícům Čechů elektřina zdraží mnohdy až o desítky tisíc korun. A ti, kdo peníze nezaplatí si doma zkrátka nezatopí.

Elektřina může zdražit o tisíce korun

Konkrétně chce Energetický regulační úřad (ERÚ) regulovanou složku elektrické energie zdražit o 71 procent. U firem odebírajících vysoké napětí to bude o 112 procent a velké průmyslové podniky odebírající velmi vysoké napětí si připlatí dokonce 206 procent, píše web Seznam Zprávy. Mnozí politici sice namítají, že vzhledem k tomu, že neregulovaná neboli silová složka naopak zlevní, nebude celkový nárůst nijak markantní. Řada odborníků to ale vidí jinak.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podniky odebírající vysoké napětí si za regulovanou složku připlatí přes 200 procent

„Většiny zákazníků se žádné zlevňování týkat nebude. Kdo si například fixoval cenu v roce 2021, tomu platby zdraží o devatenáct procent,“ uvedl pro web Novinky ředitel sekce energie společnosti Kalkulátor.cz Lukáš Kaňok. Někteří na tom budou ale i hůř. Například ti, kteří využívají tepelná čerpadla a mají roční spotřebu 1 MWh ve vysokém tarifu či 9 MWh v nízkém tarifu pak mohou mít vyšší náklady téměř o 11 700 korun, píše dále web Novinky. A to skutečně není málo.

Za co si vlastně lidé připlatí?

Mnozí už jsou ze všech názvů a položek v ceníkách tak zmatení, že vlastně ani pořádně neví, co přesně regulovaná složka elektřiny je. Jedná se o částku, jejíž výši každoročně stanovuje ERÚ. Tato sazba v sobě zahrnuje poplatky za distribuci, provoz, údržbu či posilování a inovace sítí, píše web ERÚ. Druhá část peněz, které lidi za energie platí pak jde na neregulovanou část. Tou je samotná komodita, tedy elektřinu či plyn. Její výši si pak určují přímo dodavatelé.

V neposlední řadě pak roli v konečné ceně elektřiny hraje i fakt, zda mají lidé cenu fixovanou, či nikoli. Pro ty s fixovanou cenou se změní jen sazba za regulovanou složku. Lidé bez fixace si ale mohou připlatit za obě části ceny. „Největší náraz pocítí ti, kteří mají ceny elektřiny zafixované ještě z doby před skokovým zdražováním (před říjnem roku 2021) a skončí jim garance cen v roce 2024. Růst pocítí jak v silové, tak v regulované části,“ dodává server Seznam Zprávy.

Máte z rostoucí ceny elektřiny obavy? Napište nám své dojmy do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články