Zjistilo se, jak se dá jednoduše zvýšit důchod o tisíce Kč každý měsíc. Začněte to dělat hned

Máte obavu, zda na stáří dostanete od státu dostatečně vysoký důchod? Jeho výši si můžete sami ovlivnit. Zjistěte, jak na to.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Českým důchodcům sice jejich penze od letošního roku vzrostly. Jak psaly Události247, starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od ledna zvýšily všem o 360 korun. Vzhledem k vysoké inflaci, která zde loni panovala však není zvýšení takové, aby tento růst cen pokrylo a reálně tak senioři zchudli, a to opravdu výrazně, jak píše web Newstream. Existuje ale možnost, jak se dá během pracovního života důchod celkem jednoduše zvýšit. A to až o tisíce korun měsíčně.

Každá hodina se počítá

Jak jistě většina lidí ví, klíčovými faktory pro výpočet penze jsou celková délka pojištění a osobní vyměřovací základ, tedy průměrný hrubý měsíční příjem. Člověk, který by tak měl například zaplaceno jen minimálních 35 let pojištění a k tomu pobíral minimální mzdu, dostane od státu na stáří důchod jen několik tisíc korun, jak psaly Události247.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Důchodci v Česku dostali letos plošně přidáno 360 korun

Nejen počet odpracovaných let však může hrát ve výpočtu zásadní roli. Dosáhnout hezčí penze lze také tím, že si lidé zvýší svůj osobní vyměřovací základ. To mohou udělat samozřejmě tím, že si najdou lépe placené zaměstnání. Anebo budou pracovat přesčas. Větší množství odpracovaných přesčasů totiž znamená vyšší hrubou mzdu a v důsledku toho i vyšší roční vyměřovací základ, píše web Finance.

Jak mohou přesčasy důchod zvýšit?

Říkáte si, že reálně nebudou mít vaše přesčasy žádný dopad? Pak jste na omylu. Pokud byste si například svými přesčasy zvýšili svou hrubou mzdu o 4 tisíce korun měsíčně, pak by váš roční vyměřovací základ vzrostl o 48 tisíc korun, píše web Finance. A to už je celkem výrazný rozdíl. Pokud si tedy chcete na stáří přilepšit, může se vám tato metoda hodit.

Zjistilo se, jak se dá zvýšit důchod. Stát vám díky tomu každý měsíc vyplatí více peněz. Udělejte to hned

Zajistit si na stáří pěknou penzi pak mohou dokonce i studenti. Jak nedávno psaly Události247, čím dřív začnou do státního systému odvádět sociální pojištění, tím lépe. A protože doba studia se do počtu let důchodového pojištění nezapočítává, vyplatí se z tohoto pohledu najít si například brigádu, kde za ně zaměstnavatel odvody bude platit. Anebo rovnou začít podnikat.

Věříte, že budete mít dostatečně vysoký důchod? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články