Horečka, bolesti břicha či zažívací potíže. To vše může lidem způsobit konzumace tohoto sýru.
Češi mají sýry v oblibě. Jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), v loňském roce byla průměrná spotřeba sýrů 13,3 kilogramů na osobu. To je sice o půl kilogramu méně než předchozí rok, stále to je však vysoké číslo. Ti, kteří mezi milovníky těchto mléčných produktů patří by si však raději měli ověřit, zda doma náhodou nemají tento sýr. Jeho konzumace totiž není bezpečná.
Francouzský sýr může způsobit závažné onemocnění
Jak píše web TN, jedná se o sýr Mont d’Or od francouzského výrobce Fruitière des Jarrons. Ti, kteří si ho v obchodě koupili, by jej ale rozhodně neměli jíst. Obsahuje totiž bakterii Yersinia enterocolitica, která způsobuje onemocnění yersinióza.
Před konzumací sýru už varovali i kontroloři Státní veterinární správa (SVS). Jak úřad píše na svém webu, nemoc se nejčastěji projevuje horečkou, bolestmi hlavy, křečemi v břiše či dokonce zvracením. Problémy přitom mohou nakažené lidi trápit i několik týdnů. V ohrožení jsou pak zejména malé děti či starší lidé.
Závadné sýry se objevují pravidelně
V listopadu například řetězec Globus musel z prodeje stahovat sýr Bánovecká uzená parenica, jak píše web CNN Prima News. Zde byly důvody spíše preventivní, oficiálním tak řetězec učinil kvůli nevyhovující kvalitě sýru. Události247 pak v nedávné době psaly i o nálezu plesnivého sýru v obchodě Albert. Šlo o sýr Česká chuť Zámecký sýr holandského typu.
Ti, kteří mají sýry a další mléčné výrobky v oblibě, by se tak při jejich nakupování a následné konzumaci měli mít na pozoru. Datum expirace či zdánlivě vysoká kvalita totiž zdaleka nemusí být zárukou toho, že sýr je skutečně bezpečný a jeho konzumace lidem nezpůsobí zdravotní potíže.